Starohutský vodopád

Nová Baňa

Starohutský vodopád je jeden z najkrajších a najmohutnejších vodopádov v sopečných pohoriach stredného Slovenska. Nachádza sa neďaleko mesta Nová Baňa.

Obklopený je obdivuhodnými skalnými útvarmi zo sopečnej horniny – andezitu. Od roku 1977 patrí medzi národné prírodné pamiatky Slovenska.

Pokiaľ chcete zažiť vodopád v plnej kráse, odporúčam vám prísť na jar, keď sa topí sneh. Svoje čaro má aj v letných mesiacoch, vtedy je pokojnejší a v zime, keď voda zamrzne.

Pri vodopáde sa nachádza posedenie, kde si môžete oddýchnuť a započúvať sa do ticha okolitej pokojnej prírody. Taktiež tu nájdete veľkú informačnú tabuľu, ktorá vám poskytne všetky základné informácie.

Starohutský vodopád

Trasa na Starohutský vodopád

Starohutský vodopád sa nachádza v osade Stará Huta v okolí mesta Nová Baňa a ma výšku 5 metrov. Vedie sem z obce náučný chodník. Cesta je nenáročná, trvá len pár minút s miernym stúpaním.

Výlet za vodopádom začíname v obci Stará Huta, ktorá je súčasťou mesta Nová Baňa. Popri hostinci prídeme k autobusovej zástavke. Odtiaľto hore po asfaltovej ceste, kým nezbadáme odbočku medzi domami. Na múriku je tu napísané „Vodopád“ a tiež sa pri ceste nachádza smerová šípka.

Ďalej pokračujte po náučnom chodníku, ktorý smeruje doľava medzi domy do lesa. Nenáročná a tiež osviežujúca prechádzka nádhernou prírodou je ako stvorená pre rodiny aj s malými deťmi.  

Starohutský vodopád
Starohutský vodopád

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie miesta pri hlavnej ceste v obci Stará Huta. Nie je tu záchytné parkovisko. Najbližšia autobusová zastávka Nová Baňa, Stará Huta – Jednota.

Kam v okolí?

Nad Novou Baňou odporúčame nenáročný výlet na Rozhľadňu Háj, pri Tekovskej Breznici navštívte Breznický hrad, nad obcou Jedľové Kostoľany Živánsku vežu a Rozhľadňu Drienová.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Stará Huta – Starohutský vodopád a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
44 m
Klesanie:
44 m
Lokalita Nová Baňa
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Stará Huta
Trasa Stará Huta - Starohutský vodopád a späť
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom