Hrad Šášov

Štiavnické vrchy

Nad Šášovským Podhradím a riekou Hron sa vypína majestátny Hrad Šášov, prezývaný aj Šášovský hrad. Prvý raz sa spomína v listine z roku 1253.

Spolu s neďalekým hradom Revište strážil priechod cez hronský úval. V 14. storočí bol vo vlastníctve štiavnického grófa, potom ho Žigmund daroval svojej manželke Barbore. V roku 1447 sa ho zmocnil Ján Jiskra z Brandýsa. Hrad bol jedným z najznámejších sídiel lúpežných šľachticov Dóciovcov, ktorí ho vlastnili do roku 1647.

Počas protihabsburského povstania hrad Tököliho vojaci v roku 1677 ťažko poškodili. V roku 1708 jeho skazu zavŕšili cisárske vojská. Šášov bol ostreľovaný ešte aj v roku 1945, kedy sa v hradnej veži usadila časť posádky ustupujúcej nemeckej armády, počas oslobodzovacích bojov.

V roku 2003 vzniklo Združenie na záchranu hradu Šášov, ktoré sa snaží zachovať túto kultúrnu pamiatku pre ďalšie generácie. Aktuálne prebieha konzervovanie a obnovenie dôležitých častí hradu.

Šášovský hrad
Šášovský hrad

Trasa na Hrad Šášov zo Šášovského Podhradia

Obec Šášovské Podhradie sa nachádza 6 km od Žiaru nad Hronom a 15 km od Kremnice.

Priamo z obce Šášovské Podhradie vedie na hrad trasa, po lesnej ceste. Sledujeme zelené turistické značenie. Hore ste asi za 15 minút. Po ceste sa nachádzajú dva drevené prístrešky s posedením.

Prídeme sem tiež zo železničnej stanice Žiar nad Hronom, cez Ladomer, najprv po modrej a následne po zelenej značke. Na hrade ste asi za 1 hodinu.

Otváracie hodiny

Zrúcanina Hradu Šášov je dostupná celoročne.

Šášovský hrad
Hrad Šášov

Parkovanie a verejná doprava

Malé parkovisko priamo v obci Šášovské Podhradie, pod Šášovský hradom, pri pamätnej izbe.

Najbližšia zastávka autobusu Šašovské Podhradie – horáreň. Najbližšia železničná stanica Žiar nad Hronom a železničná zastávka Šášovské Podhradie.

Kam v okolí?

Pri Žarnovici odporúčame navštíviť Hrad Revište, ktorý je vzdialený od Šášovského asi 23 km. Vo Zvolene Zvolenský zámok a nad mestom Pustý hrad. Kam na výlet v neďalekej Banskej Štiavnici?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Šášovské Podhradie – Šášovský hrad.

Zdroj:  Združenie na záchranu hradu Šášov


Dĺžka:
1 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
90 m
Klesanie:
90 m
Lokalita Štiavnické vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Šášovské Podhradie
Turistická značka zelená
Trasa Šášovské Podhradie - Šášovský hrad