Hrad Vršatec

Vršatské Podhradie

Vršatské bralá a hrad Vršatec sú významnou turistickou dominantou stredného Považia, navyše sú naozaj pomerne ľahko prístupné.

Prvé zmienky o hrade pochádzajú z 13. storočia, kedy tu bola postavená strážna veža. Hrad istý čas patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu a potom ešte vystriedal niekoľkých majiteľov.

Celkovo uvidíte pozostatky hradu Vršatec, unikátne vápencové bralá a neopakovateľné výhľady na okolie.

Hrad je celoročne prístupný a vstup je bezplatný. Pohyb v celej lokalite je na vlastnú zodpovednosť, pretože chodníky nie sú zabezpečené.

Z hradu je za priaznivého počasia panoramatický výhľad na Malú Fatru, Martinské hole, Kľak, Vápeč, Strážovské vrchy a celé Považie.

Návštevu Vršateckého hradu odporúčame spojiť s náučným chodníkom Okolo Vršatca, ktorý je okružný, vybavený 10 informačnými tabuľami a celkovou dĺžkou 3 hodiny.

Ako sa sem dostať?

Vršatec je dobre prístupný autom cez Pruské a parkovať odporúčame nad obcou Vršatské Podhradie.

Kde parkovať?

Záchytné parkovisko sa nachádza priamo nad obcou Vršatské Podhradie, medzi Vršatským bralom. Ďalšie parkovisko je situované pri Chate Vršatec.

Verejná doprava:

Vlakom do Ilavy a odtiaľ autobusom do Vršatského Podhradia. Z autobusovej zastávky je to k zrúcanine hradu Vršatec približne 10 minút pešo.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame návštevu zrúcaniny Hradu Lednica, alebo rozhľadňu nad obcou Dohňany.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Vršatské Podhradie – Hrad Vršatec a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:1 km Čas:1 hod Stúpanie:111 m Klesanie:111 m Lokalita: Vršatské Podhradie Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Vršatské Podhradie
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Vršatské Podhradie - Hrad Vršatec a späť