Hrad Lednica

Biele Karpaty Púchov

Vitajte na jednom z najťažšie dostupných hradov na Slovensku. Vchod na Hrad Lednica viedol kedysi cez padací most a dlhý vysekaný tunel do skaly, ktorý sa zachoval dodnes. Na najvyššiu vyhliadku hradu prídeme iba po rebríku. Ako sa dostať na Lednický hrad? Prístup je jednoduchý, priamo z obce Lednica, neďaleko Púchova.

Stručne z histórie

Lednický hrad vznikol v 13. storočí a patril medzi kráľovské hrady, ktorý postupne vlastnili župan Marek z Lednice, Matúš Čák Trenčiansky, rodina Pakšiovcov, bratia Sobek a Matej Bielikovci. Bol sídlom lúpežných rytierov a slúžil pre ochranu severozápadnej hranice Uhorska.

V súčasnosti Lednickému hradu svitá na lepšie časy. Od roku 2004 prebieha rozsiahla obnova a konzervovanie vďaka dobrovoľníkom, obci Lednica a príspevkom od darcov.

Hrad Lednica
foto: Shutterstock

Studnička Katarínkin prameň

Pod hradným bralom vyviera studnička, z ktorej pil vodu J. A. Komenský, prezývajú ju Katarínkin prameň. Umiestnili pri ňom pamätnú tabuľu a lavičky.

Ku Katarínke sa viaže jeden smutný príbeh. Na Hrade Lednica žil náruživý gróf, ktorému sa Katarínka zapáčila a po jej svadbe s milým ju proti jej vôli vtiahol do hradu a žiadal právo prvej noci. Katarínka sa však rozhodla radšej umrieť, ako byť nevernou ženou a tak vyskočila z hradného okna.

Schody vysekané do skaly – Vyhliadka Straka

Nezabudnuteľný adrenalínový zážitok, ponúka výstup na hradné bralo. Odmení krásnym výhľadom na okolie, obec Lednica a Lednické skalky. Prístup na najvyššiu vyhliadku vedie cez oceľový rebrík. Po jeho prekonaní postupujte cez vysekané kamenné schody až na najvyšší bod, prezývaný Straka. Táto atrakcia nie je vhodná pre malé deti a vstup je len na vlastné riziko.

Hrad Lednica
Hrad Lednica

Ako sa dostať na Hrad Lednica?

Lednický hrad postavili na skalnom brale, priamo nad obcou Lednica, približne 16 km od Púchova. Z centra obce Lednica vedie na hrad cesta a prístupový chodník okolo studničky.

Parkovanie a verejná doprava

Obec Lednica nemá pod hradom vyhradené parkovisko. Pred Obecným úradom sa nachádza niekoľko parkovacích miest. Najbližšia autobusová zastávka je vzdialená približne 10 minút chôdze od hradu, v obci Lednica. Premávajú sem autobusy z Púchova.

Hrad Lednica
Lednický hrad a výstup na vyhliadku Straka – foto: Turisticky

Otváracie hodiny a vstupné na Lednický hrad

Hrad Lednica je otvorený od apríla do októbra každý deň. Podrobné otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete priamo TU. Rozhľadňa na brale – STRAKA je prístupná od 15.6. V prípade nepriaznivého počasia je hrad uzatvorený.

Kam v okolí?

V blízkosti objavíte ďalšiu netradičnú zrúcaninu Hradu Vršatec, nad obcou Vršatské Podhradie, neďaleko Náučný chodník Červenokamenské bralo, alebo Rozhľadňu Dohňany. Navštívte tiež Považský hrad nad Považským Podhradím, Manínsku tiesňavu, Veľký Manín, Podskalský Roháč, alebo vyhliadku Klapy.

foto: Turisticky, Vladimír Ruček, Radek Bařina


Lokalita Biele Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Lednica
Občerstvenie

Hostinec pod Hradom

Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom