Važecká jaskyňa

Liptov

Objavil ju študent Ondrej Húska v roku 1922 a o šesť rokov už bola provizórne sprístupnená. Dodnes platí, že Važecká jaskyňa je miesto neobjavených skvostov. Dostala tiež prezývku podzemná klenotnica Liptova.

Zaujímavosti a čas prehliadky

V jaskyni je celoročne priemerná teplota od 6,5 °C do 7,1 °C. Dĺžka prehliadkovej trasy je 235 metrov, prevýšenie 5 metrov a celkovo prejdeme cez 88 schodov.

Vo Važeckej jaskyni strávime približne 25 minút, preto je návšteva týchto podzemných priestorov vhodná skutočne pre všetkých. Celá prehliadková trasa má umelé osvetlenie a je dobre zabezpečená zábradlím.

Važecká jaskyňa
Važecká jaskyňa

Jaskyňa ukrýva bohatú snehobielu výzdobu a malé jazierka. Našli sa tu kosti jaskynných medveďov, preto Važecká jaskyňa patrí medzi lokality vzácnych paleontologických nálezov. Jeden model jaskynného medveďa vás privíta priamo pri vstupe.

Podzemné priestory návštevníkom odhalia dva metre vysoký a 80 cm široký kvapľový stĺp a Koralové jazierko v jazierkovej sieni. Važecká jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu a skrýva vzácnu jaskynnú faunu.

Ako sa sem dostať?

Vchod do jaskyne leží len 8 metrov nad hladinou Bieleho Váhu, v nadmorskej výške 784 m, priamo v obci Važec.

Otváracie hodiny a vstupné

Važecká jaskyňa je otvorená od marca do novembra. Časy vstupov sa menia podľa aktuálnej sezóny. Pozrite sa ako je dnes otvorené priamo na webe prevádzkovateľa.

Dospelí platia za vstup 8€, študenti 7€, deti od 6 do 15 rokov a invalidi 4€. Platba kartou nie je možná. Kompletný cenník nájdete tu.

Parkovanie a verejná doprava

Priamo pred vstupom do Važeckej jaskyne, v obci Važec, môžete použiť verejné parkovisko.

Najbližšia železničná zastávka Važec a zastávka autobusu je Važec, Jednota. Vzdialené sú od jaskyne asi 1 km.

Kam v okolí?

Navštívte prečerpávaciu priehradu Čierny Váh, Štrbské pleso, alebo Rozhľadňu Májka vo Východnej. Na Liptove a v okolí spoznajte Demänovskú ľadovú jaskyňu, Demänovskú jaskyňu slobody, Medvediu štôlňu v Žiarskej doline.

foto: Shutterstock, Govisity


Čas:
0:30 hod
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Važec
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom