Demänovská ľadová jaskyňa

Nízke Tatry

Demänovská ľadová jaskyňa je jedna z najstarších v Európe. Neodolateľnou ju robí aj to, že sa v nej nachádza trvalá ľadová výplň. Žiaľ vplyvom klimatickej zmeny počasia je ľadu v jaskyni stále menej. Otváracie hodiny, časy vstupov a cenník nájdete v článku.

Medzi najkrajšie miesta v jaskyni patrí Veľký dóm a Kmeťov dóm a tiež samotný zostup úzkou puklinovou chodbou na najnižšie poschodie. Ľad sa v jaskyni vytvoril asi pred 400 až 500 rokmi a vlhkosť jaskyne sa pohybuje na veľmi vysokej úrovni, od 96 do 98 %.

Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa

Prehliadka trvá približne 45 minút, teplo sa oblečte

Celý prehliadkový okruh má dĺžku 650 metrov, prevýšenie 48 metrov a v jaskyni strávite asi 45 minút. Teplota v jaskyni sa celoročne pohybuje v rozmedzí 0,4 °C – 3,0 °C. Demänovská ľadová jaskyňa patrí medzi naše najchladnejšie jaskyne, aj v letnom období nezabudnite na teplé oblečenie.

Prehliadková trasa prechádza cez mohutné riečne chodby, poprepájané strmými úsekmi. Prvá časť trasy vedie cez jaskynné priestory so sintrovou výzdobou, druhá časť cez zaľadnené priestory jaskyne.

Ako sa sem dostať?

Vchod do jaskyne sa nachádza asi 500 metrov nad parkoviskom v Demänovskej doline. Výstup po vyznačenom chodníku trvá asi 15 minút.

Dobšinská ľadová jaskyňa
foto: Pavol Staník

Otváracie hodiny

Jaskyňa je sprístupnená každoročne od 15. mája do 15. septembra. Ako je dnes otvorené a kedy je naplánovaný najbližší vstup pre návštevníkov? Zistíte priamo TU.

Demänovská ľadová jaskyňa – cenník pre sezónu 2021/2022

Dospelí 9€
Deti a invalidi 4,50€
Študenti 8€

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšia zastávka autobusu (Demänovská Dolina, Ľadová jaskyňa) je umiestnená hneď pri parkovisku. Autobusy sem najčastejšie jazdia z Liptovského Mikuláša v smere na Demänovskú dolinu. Zaparkujete priamo pri ceste a neďaleko vstupu do Demänovskej ľadovej jaskyne.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Demänovskú jaskyňu slobody, Vrbické pleso, alebo Rozhľadňu na Ostredku a symbolický cintorín. Turistické chodníky vedú na Krakovu hoľu, podniknite výstup na Chopok, alebo Ďumbier.

foto: Michal Rengevič, Pavol Staník

Decathlon - Turistika

Dĺžka:1 km Čas:2 hod Stúpanie:130 m Klesanie:130 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Demänovská dolina
Trasa: Demänovská ľadová jaskyňa, parkovisko - Demänovská ľadová jaskyňa Občerstvenie: Koliba Bystrina Web: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/5-demanovska-ladova-jaskyna

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň