Demänovská ľadová jaskyňa

Liptov Nízke Tatry

Demänovská ľadová jaskyňa na Liptove je jedna z najstarších v Európe. Po ďalšej sérii teplých, pre ľadové jaskyne nepriaznivých zím, prišla Demänovská ľadová jaskyňa o posledné zvyšky ľadu.  Je celkom možné, že po priaznivej zime sa ľad opäť v jaskyni objaví, ale jeho zásoba pravdepodobne nebude dostatočná na to, aby sa udržal po celý rok. Otváracie hodiny, časy vstupov a cenník nájdete v článku.

Medzi najkrajšie miesta v jaskyni patrí Veľký dóm a Kmeťov dóm a tiež samotný zostup úzkou puklinovou chodbou na najnižšie poschodie. Ľad sa v jaskyni vytvoril asi pred 400 až 500 rokmi a vlhkosť jaskyne sa pohybuje na veľmi vysokej úrovni, od 96 do 98 %.

Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa

Prehliadka trvá približne 45 minút, teplo sa oblečte

Celý prehliadkový okruh má dĺžku 650 metrov, prevýšenie 48 metrov a v jaskyni strávite asi 45 minút. Teplota v jaskyni sa celoročne pohybuje v rozmedzí 0,4 °C – 3,0 °C. Demänovská ľadová jaskyňa patrí medzi naše najchladnejšie jaskyne, aj v letnom období nezabudnite na teplé oblečenie.

Prehliadková trasa prechádza cez mohutné riečne chodby, prepojené strmými úsekmi. Prvá časť trasy vedie cez jaskynné priestory so sintrovou výzdobou, druhá časť cez zaľadnené priestory jaskyne.

Ako sa sem dostať?

Vchod do jaskyne sa nachádza asi 500 metrov nad parkoviskom v Demänovskej doline. Výstup po vyznačenom chodníku trvá asi 15 minút.

Dobšinská ľadová jaskyňa
foto: Pavol Staník

Otváracie hodiny

Jaskyňa je sprístupnená každoročne od 15. mája do 15. septembra. Ako je dnes otvorené a kedy je naplánovaný najbližší vstup pre návštevníkov? Zistíte priamo TU.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšia zastávka autobusu Demänovská Dolina, Ľadová jaskyňa. Autobusy premávajú z Liptovského Mikuláša v smere na Demänovskú dolinu. Zaparkujete na platenom parkovisku neďaleko vstupu do Demänovskej ľadovej jaskyne.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Demänovskú jaskyňu slobody, Vrbické pleso, alebo Rozhľadňu na Ostredku a symbolický cintorín. Turistické chodníky z Demänovskej doliny pokračujú na Krakovu hoľu, Chopok, alebo Ďumbier.

foto: Michal Rengevič, Pavol Staník


Čas:
1 hod
Lokalita Nízke Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Demänovská dolina
Občerstvenie Koliba Bystrina