Vršatec

Biele Karpaty

Vršatské bralá a Hrad Vršatec sú významnou turistickou dominantou stredného Považia, navyše sú naozaj pomerne ľahko prístupné. Poďte na turistiku do obce Vršatské Podhradie pri Ilave.

Prvé zmienky o hrade pochádzajú z 13. storočia, kedy tu bola postavená strážna veža. Hrad Vršatec istý čas patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu a potom ešte vystriedal niekoľkých majiteľov. V roku 1708 bol hrad počas Rákociho povstania výrazne poškodený. Dnes môžeme pozorovať už len pozostatky hradu Vršatec. Za návštevu stoja unikátne vápencové bralá, ktoré vidíme už z diaľky a neopakovateľné výhľady na okolie.

Hrad Vršatec

Otváracie hodiny a výhľady

Hrad je celoročne prístupný a vstup do zrúcaniny je bezplatný. Pohyb v celej lokalite je na vlastnú zodpovednosť, pretože chodníky nie sú zabezpečené a mnohé vyhliadky sú veľmi exponované.

Z hradu a okolia je za priaznivého počasia panoramatický výhľad na Malú Fatru, Martinské hole, Kľak, Vápeč, Strážovské vrchy a celé Považie.

Turistika na Vršatec

Vršatecký hrad je dobre prístupný autom cez obec Pruské a Ilavu. Návštevu hradu odporúčame spojiť s okružným náučným chodníkom Okolo Vršatca. Je vybavený 10 informačnými tabuľami s celkovou dĺžkou 3 hodiny. Začína priamo tu v obci Vršatské Podhradie.

Ideálny výhľad na Vršatské bralá ponúka vyhliadka Chmeľová, ktorá je turisticky sprístupnená chodníkom. Pôjdeme po trase Vršatské Podhradie – Chata Vršatec – Rázcestie Chmeľová – Chmeľová (čas výstupu do 30 minút, prevýšenie 145 m) – žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné parkovisko sa nachádza priamo nad obcou Vršatské Podhradie, medzi Vršatským bralom. Ďalšie parkovisko je situované pri Hoteli Vršatec. Vlakom do Ilavy a odtiaľ autobusom do Vršatského Podhradia. Z autobusovej zastávky je to k zrúcanine hradu Vršatec približne 10 minút pešo.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame návštevu Chmeľovej, zrúcaniny Hradu Lednica, navštívte tiež Rozhľadňu Dohňany, Červenokamenské bralo, alebo Rozhľadňu Jelenec pri Trenčianskej Závade.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Vršatské Podhradie – Hrad Vršatec a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
111 m
Klesanie:
111 m
Lokalita Biele Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Vršatské Podhradie
Turistická značka modrá
Trasa Vršatské Podhradie - Hrad Vršatec a späť