Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ

Orava

Veľmi pekná a hlavne tichá cyklotrasa vedie z Trstenej, cez Suchú Horu, až do mesta Nowy Targ v Poľsku. Vybudovali ju na bývalom telese zaniknutej železničnej trate. Na trase sa nachádza niekoľko zastávok s lavičkami a posedením, ktoré sú rozmiestnené približne v rozostupoch 3 až 5 km. Celý čas budete sledovať úžasný výhľad na Vysoké a Západné Tatry. Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ je očarujúca a vhodná pre cestné, trekingové, aj horské bicykle.

Chodník pre cyklistov je v celej dĺžke 38 km vyasfaltovaný. Smerom z Oravy na Poľsko je trasovaný väčšinou mimo obce. Po celý čas budete prekonávať len mierne stúpanie.

Cyklotrasa Trstená – Suchá Hora – Nowy Targ

Cyklotrasa z Trstenej prechádza cez Suchú Horu a končí v Nowom Targu

Cyklotrasa Trstená – Suchá Hora – Nowy Targ prechádza po slovenskej časti v dĺžke 14 kilometrov väčšinou tichou prírodou, a hlavne, mimo hlavných ciest. Je teda bezpečná aj pre deti. Na niektorých miestach boli na cyklotrase vybudované nové drevené mosty na pôvodných základoch starých železničných.

Dĺžku si môže zvoliť každý podľa vlastnej kondície. Podľa možností si ju môžete naplánovať celú, alebo prejsť aspoň jej slovenskú časť.

Na celom úseku je len jeden zdroj vody, a tým je oddychové miesto Liesek – kaplnka. Nachádza sa takmer na začiatku cyklochodníka za Trstenou, nad obcou Liesek.

Cyklochodník Trstená – Nowy Targ
Cyklotrasa Trstená – Suchá Hora – Nowy Targ

Z histórie železnice

Po ceste môžete pozorovať aj pozostatky železničných stavieb, už zaniknutých budov, ktoré zostali ako memento dávnych čias. Posledný vlak po zaniknutej trati prešiel 22. septembra v roku 1971.

Občerstvenie na trase

Ako sa sem dostať?

Cyklotrasa začína v meste Trstená na ulici SNP, pri moste cez rieku Oravica a končí v Nowom Targu. Nástup na trasu je možný aj pri cestnom viadukte TU.

Začíname v Trstenej, Krakovská ul. (most cez Oravicu) a pokračujeme cez Suchá Hora, stanica – Podczerwone – Czarny Dunajec – Nowy Targ.

Na Cyklotrasu sa môžete napojiť z obcí Liesek, Vitanová, Hladovka, Suchá Hora, Chochołów.

Stiahnite si celú trasu v GPX formáte

Priamo TU

Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ

Parkovanie a verejná doprava

Väčšie bezplatné parkovisko nájdete za žel. stanicou v Trstenej na ulici Železničiarov. Vlakom prídete zo smeru Kraľovany, Dolný Kubín, Tvrdošín, vystúpite na konečnej stanici Trstená.

Kam v okolí?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Trstená – Nowy Targ.


Dĺžka:
38 km
Stúpanie:
211 m
Klesanie:
225 m
Lokalita Orava
Náročnosť stredná
Prístupový bod Trstená
Trasa Trstená - Suchá Hora - Nowy Targ
Súbor GPX stiahnuť