Oravský hrad

Orava

Objavte najnavštevovanejší hrad u nás! Oravský hrad a jeho bohatá história, pravidelné akcie a podujatia. Oravský hrad je prekrásny nielen okolím, v ktorom sa nachádza, pretože bol postavený na vysokej skale „orlie hniezdo“ nad riekou Orava.

Zároveň patrí medzi najatraktívnejšie turistické lokality nielen na Orave, ale aj na celom Slovensku. V letnej sezóne sú tu veľmi obľúbené plavby na pltiach a splav rieky Orava.

Vyhľadávané sú nočné prehliadky Oravského hradu počas letnej turistickej sezóny, spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi. Vedeli ste, že počas celej prehliadky prejdete cez viac ako 600 schodov? Celkovo je Oravský hrad rozdelený na Dolný, Stredný a Horný.

Oravský hrad

Stručne z histórie

Hrad začali budovať v roku 1241 až sa rozrástol na rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom oravského hradného panstva. V roku 1556 hrad obsadili Thurzovci, ktorí tu vykonali rozsiahlu obnovu. Súčasnú podobu dostal hrad v roku 1611.

Na Oravskom hrade nakrúcali aj známe filmy a seriály, napríklad Kráľ Drozdia brada, Dračie srdce, Sokoliar Tomáš a Škriatok.

Otváracie hodiny, vstupné a podujatia

Oravský hrad je otvorený celoročne. Ako je dnes otvorené? Zistíte priamo TU. Spoznajte malý, alebo veľký okruh. Aktuálny cenník je zverejnený na stránkach Oravského múzea. Deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. Ušetríte pri zakúpení rodinného vstupného.

Bohatý program celoročných podujatí nájdete na oficiálnom webe Oravského múzea. Určite si nenechajte ujsť Deň v stredoveku, alebo Tajomný hrad.

Oravský hrad

Ako sa sem dostať?

Je to naozaj veľmi jednoduché. Oravský hrad sa nachádza hneď nad obcou Oravský Podzámok. Je veľmi dobre prístupný verejnou dopravou.

Parkovanie a verejná doprava

Platené záchytné parkovisko nájdete pri kostole sv. Jána Nepomuckého v Oravskom Podzámku, pri rieke Orava (prístavisko pltníkov). Železničná zastávka Oravský Podzámok sa nachádza necelý 1 km od hradu.

Kam v okolí?

Navštívte Františkovu hutu, Múzeum Oravskej dediny v Zuberci, alebo Rozhľadňu nad Borovým. Kam na Orave na výlet? Inšpirujte sa našim článkom.

foto: Shutterstock, PalickaP

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:1 km Čas:3 hod Lokalita: Orava Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Oravský Podzámok
Trasa: Oravský Podzámok - Oravský hrad Občerstvenie: Koliba pod lampášom Web: https://www.oravskemuzeum.sk/