Františkova huta

Orava

Františkova huta pri obci Podbiel na Orave bola pôvodne železiareň. Dodnes sa z nej zachovala vysoká pec, obvodové múry vysokopecnej haly z pálených tehál, pozostatky vodného náhonu, dúchadlovej komory a základy skujňovacej huty, nazývanej hámor.

Františkova huta
Františkova huta – Podbiel

Pravdepodobne nebola nikdy dokončená

Zaujímavosťou je, že budova údajne nikdy nebola úplne dostavaná. Potvrdzuje to aj archeologický prieskum, ktorý sa tu vykonal.

Postavená bola v roku 1836 a výstavba trvala dlhých 19 rokov. Železiareň bola v prevádzke až do roku 1862 a mala skôr regionálny účel. O zásobovanie rudou sa starali bane Oravského panstva v Juráňovej doline, Habovke, Zuberci a Malatinej.

Dodnes sa zachovala vysoká pec pilierovej konštrukcie s pôvodnou výškou približne 12 metrov. Františkova huta bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti sa o objekt stará priamo obec Podbiel, ktorá ho pravidelne udržiava.

Františkova huta
Františkova huta – Podbiel

Objavila sa vo filme

Nakrúcali sa tu dva filmy od Juraja Jakubiska. V roku 1984 Tisícročná včela a v roku 1997 Nejasná správa o konci sveta.

Ako sa sem dostať?

Táto skutočne zachovalá zrúcanina je celoročne voľne prístupná a nachádza sa priamo tu, nad obcou Podbiel v okrese Nižná, približne 10 km od mesta Tvrdošín.

Pokiaľ pôjdete peši z obce Podbiel, vydajte sa po hlavnej ceste smerom na Oravský Biely Potok. Prejdete cez most Bieleho Potoka a po ľavej strane uvidíte zrúcaninu Františkovej huty.

Františkova huta
Františkova huta

Parkovanie a verejná doprava

Je možné zaparkovať bezplatne priamo pri objekte, odbočka je hneď za obcou Podbiel v smere na Oravský Biely Potok v lokalite Píla. Františkova huta je z tohto miesta dostupná najlepšie.

Najbližšia žel. stanica Podbiel a neďaleká zastávka autobusu Podbiel, píla.

Kam v okolí?

zdroj: Čierne diery


Lokalita Orava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Podbiel