Bystré sedlo

Vysoké Tatry

Bystrá lávka cez Bystré sedlo je rozhodne jedna z najkrajších trás vo Vysokých Tatrách. Túra prechádza zo Štrbského plesa, cez Vodopád Skok a občerstvenie pri zostupe si môžeme dopriať na Chate pod Soliskom. Turistika patrí do stredne ťažkej náročnosti.

Trasa cez Bystrú lávku a Bystré sedlo (2300 m n. m.), alebo tiež okruh cez Mlynickú a Furkotskú dolinu vám zaručene ponúkne tie najkrajšie výhľady na mnohé tatranské plesá.

Bystrá lávka – Výstup Mlynickou dolinou

Túra cez Bystrú lávku a Bystré sedlo zo Štrbského plesa

Pôjdeme po okružnej trase cez Štrbské pleso, pred Heliosom – Vodopád Skok – Bystrá lávka (Bystré sedlo) – Škutnastá poľana – Chata pod Soliskom – Štrbské pleso (čas okruhu je do do 7 hod., prevýšenie 1064 m) – žltá značka

Je na trase uzávera?

Áno, chodník na Bystrú lávku je uzavretý od 1.11. do 31.5. počas zimnej uzávery Vysokých Tatier.

Bystrá lávka
Bystré sedlo – reťaze na hrebeni

Bystrá lávka a Bystré sedlo cez Vodopád Skok a trasa na Chatu pod Soliskom

Odporúčame zvoliť výstup od Štrbského plesa cez vodopád Skok. Túru začneme na rázcestí pri Heliose (bývalý liečebný dom) a vydáme sa po žltej turistickej značke. Od vodopádu Skok budeme prechádzať okolo Plesa nad Skokom, ďalej to budú Vyšné a Nižné Kozie plesá, Capie pleso a Okrúhle pleso.

Najnáročnejšie úseky trasy sú zaistené reťazami a to výstup od vodopádu Skok a ďalej samotný výstup a zostup Bystrej lávky. Môžu byť v čase snehovej pokrývky nebezpečné a v takomto prípade je potrebné mať pri sebe všetko zimné vybavenie (mačky, palice, cepín).

Po prekonaní hrebeňa zostupujeme Furkotskou dolinou a míňame Vyšné a Nižné Wahlenbergovo pleso a schádzame nad Furkotské pleso. Od rázcestia Škutnastá poľana pokračujeme po modrej značke na Chatu pod Soliskom, ktorá ponúka celoročne ubytovanie a občerstvenie.

Zostup môžeme zvoliť peši po modrej značke, alebo prostredníctvom lanovky zo Soliska na Štrbské pleso, kde naša túra končí.

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred železničnou a autobusovou stanicou na Štrbskom plese. Na platenom parkovisku pred Hotelom FIS. Najbližšia železničná a autobusová stanica Štrbské pleso.

Kam v okolí?

Štrbské pleso a okolie je východzím bodom turistických trás na Popradské pleso, Kriváň, Jamské pleso, alebo na vodopád Skok. Turisticky, alebo lanovkou môžete vyjsť na Predné Solisko a na Chatu pod Predným Soliskom.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Podcast Bystrá lávka – Bystré sedlo

Údaje o čase dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, rázcestie pred Heliosom – Vodopád Skok – Bystrá lávka (Bystré sedlo) – Škutnastá poľana – Chata pod Soliskom – Štrbské pleso.


Dĺžka:
16 km
Čas:
7 hod
Stúpanie:
1064 m
Klesanie:
1064 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Štrbské pleso
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Štrbské pleso, pred Heliosom - Vodopád Skok - Bystrá lávka - Škutnastá poľana - Chata pod Soliskom - Štrbské pleso
Občerstvenie Chata pod Soliskom