Jamské pleso

Vysoké Tatry

Výlet na Jamské pleso patrí medzi nenáročné túry vo Vysokých Tatrách. Leží v nadmorskej výške 1447 m n.m. a jeho maximálna hĺbka je 4,2 metra.

Trasa vedie prevažne v lese a po dobre značenom chodníku z ktoréhokoľvek smeru. Veľmi obľúbená je cesta zo Štrbského plesa.

Vedeli ste, že po trase zo Štrbského plesa, alebo z Jamrichova za odbočkou Biely Váh budete prekračovať našu najdlhšiu rieku? Biely Váh pramení pod Kriváňom vo Važeckej a Suchej doline.

V okolí plesa rastie krásny limbový háj, ktorý tu vysadili na pamiatku hrdinov SNP.

Všetky turistické chodníky na Jamské pleso sú celoročne sprístupnené, v zimných podmienkach môže byť zhoršená priechodnosť.

Ako sa dostať na Jamské pleso?

Najrýchlejší prístup je po modrej značke z rázcestia Jamrichovo pri autobusovej zástavke Biely Váh na Ceste slobody. Pôjdete po trase Jamrichovo, rázc. – Odbočka na Biely Váh – Jamské pleso (čas chôdze tam 1 hodina, prevýšenie 253 m) – modrá značka

Obľúbená je trasa zo Štrbského plesa, okolo liečebného domu Solisko. Štrbské pleso – Pod Furkotou rázc. – Odbočka na Biely Váh – Jamské pleso (čas chôdze tam 1 hodina a 30 minút, prevýšenie 204 m) – červená značka

Prídete sem aj z Troch studničiek po trase Tri Studničky – Jamské pleso (čas chôdze do 1:30 hod., prevýšenie 290 m) – červená značka

Parkovanie:

Na Štrbskom plese na platenom záchytnom parkovisku. V Jamrichove je záchytné parkovisko pri ceste. V lokalite Tri Studničky sa nachádza platené záchytné parkovisko, tiež pri ceste.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica na Štrbskom plese.

Kam v okolí?

Odporúčame tiež prechádzku Okolo Štrbského plesa, alebo túru na Predné Solisko.

Údaje o dĺžke, prevýšení a čase sú informatívne a namerali sme ich na trase Štrbské pleso – Pod Furkotou – Odbočka pri Bielom Váhu – Jamské pleso a späť.

foto: SHutterstock, Jerzy Opioła

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:10 km Čas:3 hod Stúpanie:330 m Klesanie:330 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Štrbské Pleso, Jamrichovo, Tri studničky
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Štrbské pleso, liečebný dom Solisko - Pod Furkotou - Jamské pleso a späť