Predné Solisko

Vysoké Tatry

Predné Solisko (2117 m n.m.) je jeden z najľahšie dostupných štítov vo Vysokých Tatrách, ktorý sa nachádza priamo nad Štrbským plesom. Túra zo Štrbského plesa na Chatu pod Soliskom a Predné Solisko je dostupná celoročne.

V blízkosti pod vrcholom sa nachádza aj celoročne otvorená Chata pod Soliskom, ktorá ponúka možnosti občerstvenia a ubytovania.

Nad letnou turistickou cestou, ktorá vedie okolo Štrbského plesa, postavili prvý lyžiarsky vlek na Slovensku. Z vrcholu Predného Soliska môžeme za priaznivého počasia vidieť okolie Štrbského Plesa, Mlynickú dolinu, vodopád Skok, štíty Satan (2432 m n.m.), Kriváň (2494 m n.m.), Končistú (2538 m n.m.), alebo Patriu (2203 m n.m.).

Predné Solisko
Predné Solisko – foto: Kārlis Dambrāns

Lanovka na Solisko

Priamo pred Chatu pod Soliskom premáva celoročne sedačková lanovka zo Štrbského Plesa (stanica lanovky sa nachádza pod skokanskými mostíkmi, pred Hotelom FIS). Aktuálny cenník a čas prevádzky overíte priamo tu. Jazda trvá necelých 7 minút.

Túra na Solisko zo Štrbského plesa

Zo Štrbského plesa až na vrchol vedie nenáročný turistický chodník. Túra, ktorú zvládnu aj deti. Trasa: Liečebný dom Solisko (Štrbské pleso) – Chata pod Soliskom – Predné Solisko (čas výstupu do 2:00 hod., prevýšenie 738 m) – najprv modrá a potom červená značka

Turistický chodník obchádza okolo Štrbského plesa. Pozvoľne stúpa od zjazdovky a náročnejšie stúpanie začína až od Chaty pod Soliskom po červenej značke na vrchol Predného Soliska.

Predné Solisko
Predné Solisko – foto: Kārlis Dambrāns

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred železničnou a autobusovou stanicou na Štrbskom plese. Na platenom parkovisku pred Hotelom FIS. Najbližšia železničná a autobusová stanica Štrbské pleso.

Kam v okolí?

Prejdite sa nenáročným chodníkom na Jamské pleso, Okolo Štrbského Plesa, alebo spoznajte najnavštevovanejší Vodopád Skok v tatrách. Zo Štrbského plesa sa vydajte na Kriváň, alebo prejdite okružnú trasu Mlynickou a Furkotskou dolinou cez Bystrú lávku.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase zo Štrbského Plesa, cez Chatu pod Soliskom na Predné Solisko a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:9 km Čas:4 hod Stúpanie:738 m Klesanie:738 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Štrbské Pleso
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Štrbské pleso, liečebný dom Solisko - Chata pod Soliskom - Predné Solisko Občerstvenie: Chata pod Soliskom