Štrbské pleso

Vysoké Tatry

Štrbské pleso je druhé najväčšie jazero na slovenskej strane Tatier, hneď po Veľkom Hincovom plese.

Maximálna hĺbka plesa je až 20 metrov a nemá žiadny prirodzený povrchový prítok vody. Priemerná teplota vody na hladine je 6 °C  a maximálna 19 °C. V zimnom období jazero zamrzne v priemere na 155 dní.

Informačné tabule okolo chodníka napovedia viac o obyvateľoch, ktorí žijú v blízkosti aj v samotnom plese. Štrbské pleso je pravdepodobne jediným miestom na Slovensku, kde v súčasnosti žije vzácna ryba Sih maréna. Obnovené člnkovanie na Štrbskom plese má aj s prestávkami takmer 130 ročnú tradíciu.

Štrbské pleso v zime
Štrbské pleso v zime

Chodník okolo Štrbského plesa:

Celá okružná trasa vedie po spevnenom chodníku a je bezbariérová. Nie je kompletne vyasfaltovaná, ale prejdete ju s kočíkom, na bicykli, alebo s vozíčkom. V zime si môžete vybrať jednu z množstva bežkárskych tratí.

Okolo plesa vybudovali aj kyslíkovú dráhu, ktorá má 6 stanovíšť. Podľa návodu si môžete zacvičiť na drevenom certifikovanom náradí. Ak máte odvahu, prechádzku okolo Štrbského plesa si pokojne môžete naplánovať aj večer, pretože chodník je osvetlený.

Vynikajúci a veľmi fotogenický výhľad na tatranské končiare ponúka drevené mólo aj s lavičkami pred Hotelom Kempinski. Pri chodníku sa nachádza aj pamätník a neďaleko vila Marína, kde žila poetka Maša Haľamová.

Webkamera priamo zo Štrbského plesa:

Live video a aktuálne počasie sledujte TU

Parkovanie a verejná doprava:

Na platenom záchytnom parkovisku pred železničnou a autobusovou stanicou na Štrbskom plese. Na platenom parkovisku pred Hotelom FIS. Železničná a autobusová stanica Štrbské pleso.

Vodopád Skok
Vodopád Skok

Kam v okolí Štrbského plesa?

Štrbské pleso je východzím bodom turistických trás na Popradské pleso, Kriváň, Jamské pleso, alebo na vodopád Skok. Ďalej smerom na Capie pleso, Bystrú lávku. Turisticky, alebo lanovkou môžete vyjsť na Predné Solisko a na Chatu pod Predným soliskom.

Údaje o čase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na celej okružnej trase okolo Štrbského plesa.

Ubytovanie:

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:2 hod Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Štrbské Pleso
Trasa: Okolo Štrbského plesa Občerstvenie: Koliba Patria