Ferrata Martin

Malá Fatra

Veľmi atraktívna Ferrata HZS Martinské hole je skutočnou adrenalínovou lahôdkou. Prechádza krásnym divokým kaňonom v okolí Pivovarského potoka v lokalite Martinské hole. Ferrata je dobre prístupná z mesta Martin z lokality Stráne.

Na trase sa nachádzajú úžasné vychytávky, dva lanové mostíky ponad potok. Vďaka nim prekonáte roklinu tam aj späť a zažijete neopakovateľné adrenalínové dobrodružstvo.

Chodník je jednosmerný, prechádza z dola na hor proti toku potoka. Vstup je možný len s ferratovým setom (prilba, sedák, tlmič pádov, rukavice).

Väčšina trasy vedie po istiacom fixnom lane so železnými stúpačkami v náročnom, miestami mokrom teréne. Najkrajšie miesta v rokline sú viaceré drevené mostíky, pozostatky štôlne, rebríky, kaskády a napokon Malý a Veľký vodopád.

Ferrata Martin
Ferrata Martin

Parametre

Ferrata HZS Martinské hole sa rozdeľuje v hornej polovici na dve varianty. Ľavá strana je menej náročná a patrí do kategórie obtiažnosti B. Trasa, ktorá pokračuje roklinou vpravo prekonáva Veľký vodopád má obtiažnosť kategórie C.

Na lanách dodržujte bezpečné rozostupy, v zimnom období používajte mačky. Po dažďoch a v zime je trasa náročnejšia.

Vstup a poplatok

Vstup na ferratu je bezplatný. Za poplatok si môžete požičať výstroj, alebo sa ubytovať v Penzióne pod Ferratou, ktorý sa nachádza na začiatku celej trasy.

Ferrata Martin
Ferrata Martin

Ferrata je vhodná aj pre deti

Neodporúčame vstup na ferratu s malými deťmi. Niektoré istiace pomôcky sú vysoko. Tvorcovia trasy odporúčajú vstup pre deti od 10 rokov.

Ako sa sem dostať?

Ferrata HZS je dostupná priamo od parkoviska z lokality Martin, Stráne. Začiatok trasy a nástup na ferratu je TU. Odtiaľto pokračujte po červenej značke smerom na Penzión Ferrata. Na chodníku sa nachádzajú informačné tabule a drevené posedenia.

Návrat odporúčame po žltej značke, na ktorú sa napojíte pod chatou na Martinských holiach. Po nej zídete späť na parkovisko Martin – Stráne, odkiaľ ste vyrážali. V letnej sezóne sa dajú hore na Martinkách požičať kolobežky.

Ferrata Martin – uzávera v roku 2024

Chodník je tento rok prístupný od 1. júna do 14. septembra a od 1. novembra do 14. apríla.

Ferrata HZS Martinské hole
Martinská ferrata – foto: Turisticky.sk

Kde požičať ferratový set?

Odporúčame kontaktovať Penzión Ferrata, alebo Skialp shop Vrútky. Vstup na ferratu je zakázaný bez ferratového setu (prilba, sedák, tlmič pádov). Ako sa správne zaistiť nájdete tu. Nezabudnite sa pred vstupom na ferratu poistiť.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko v lokalite Martin – Stráne (miesto bývalej lanovky na Martinské hole). Najbližšia autobusová zastávka Stráne, konečná. Premáva sem MHD z Martina, linky č. 40, 41.

Ďalšie ferraty na Slovensku

Ferrata Skalka
Ferrata Skalka – najdlhší lanový most na Slovensku

Dĺžka:
5,5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
785 m
Klesanie:
25 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Martin - Stráne
Turistická značka červená
Trasa Martin-Stráne - Ferrata HZS - Ráztoka - Chata Martinské hole
Občerstvenie Chata na Martinských holiach Reštaurácia Ponorka