Ferrata Martin

Malá Fatra

Veľmi atraktívna Ferrata HZS Martinské hole je skutočnou adrenalínovou lahôdkou. Prechádza krásnym divokým kaňonom v okolí Pivovarského potoka v lokalite Martinské hole. Ferrata je dobre prístupná z mesta Martin z lokality Stráne.

Na trase sa nachádzajú úžasné vychytávky, dva lanové mostíky ponad potok. Vďaka nim prekonáte roklinu tam aj späť a zažijete neopakovateľné adrenalínové dobrodružstvo.

Chodník je jednosmerný, prechádza z dola na hor proti toku potoka. Vstup je možný len s ferratovým setom (prilba, sedák, tlmič pádov, rukavice).

Väčšina trasy vedie po istiacom fixnom lane so železnými stúpačkami v náročnom, miestami mokrom teréne. Najkrajšie miesta v rokline sú viaceré drevené mostíky, pozostatky štôlne, rebríky, kaskády a napokon Malý a Veľký vodopád.

Ferrata HZS Martinské hole
Martinská ferrata – foto: Turisticky.sk

Parametre

Ferrata HZS Martinské hole sa rozdeľuje v hornej polovici na dve varianty. Ľavá strana je menej náročná a patrí do kategórie obtiažnosti B. Trasa, ktorá pokračuje roklinou vpravo prekonáva Veľký vodopád má obtiažnosť kategórie C.

Na lanách dodržujte bezpečné rozostupy, v zimnom období používajte mačky. Po dažďoch a v zime je trasa náročnejšia.

Vstup a poplatok

Vstup na ferratu je bezplatný. Za poplatok si môžete požičať výstroj v Penzióne pod Ferratou, ktorý sa nachádza na začiatku celej trasy.

Ferrata HZS
Martinská ferrata – foto: Turisticky.sk

Ferrata je vhodná aj pre deti

Neodporúčame vstup na ferratu pre malé deti. Niektoré istiace pomôcky sú vysoko. Tvorcovia trasy odporúčajú vstup pre deti od 10 rokov.

Ako sa sem dostať?

Ferrata je dostupná priamo od parkoviska z lokality Martin, Stráne. Odtiaľto sa vydajte po červenej značke smerom na Penzión Ferrata. Na chodníku sa nachádzajú informačné tabule a drevené posedenia. Začiatok trasy a nástup na ferratu je TU.

Návrat odporúčame po žltej značke, na ktorú sa napojíte pod chatou na Martinských holiach. Po nej zídete späť na parkovisko Martin – Stráne, odkiaľ ste vyrážali. V letnej sezóne sa dajú hore pri chate požičať kolobežky.

Ferrata Martin – uzávera v roku 2021

Turistický chodník je každoročne uzavretý od 15.4 do 31.5 a od 15.9. do 31.10.

Ferrata HZS Martinské hole
Martinská ferrata – foto: Turisticky.sk

Kde požičať ferratový set?

Odporúčame kontaktovať Penzión Ferrata, alebo Skialp shop Vrútky.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko sa nachádza v lokalite Martin – Stráne (miesto bývalej lanovky na Martinské hole). Najbližšia autobusová zastávka Stráne, konečná. Premáva sem MHD z Martina, linky č. 40, 41, 42 a 44.

Ďalšie ferraty na Slovensku

Ferrata HZS Kyseľ
Ferrata HZS Kyseľ – Slovenský raj
Ferrata Skalka
Ferrata Skalka – najdlhší lanový most na Slovensku
Ferrata Dve veže
Ferrata Dve veže – Liptov
Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:12 km Čas:4:30 hod Stúpanie:797 m Klesanie:797 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Martin - Stráne
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa: Martin-Stráne - Ferrata HZS - Ráztoka - Chata Martinské hole - Hodinovka - Martin-Stráne Občerstvenie: Chata na Martinských holiach Reštaurácia Ponorka