Ferrata Kyseľ

Slovenský raj

Pokiaľ chcete zažiť v Národnom parku Slovenský raj pravú adrenalínovú divočinu, Ferrata Kyseľ je určite správna voľba. Trasa, uzávera, náročnosť, vstupné, kde požičať ferratový set? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Sprístupnenie Ferraty Kyseľ je pre mnohých návštevníkov a nadšencov ferrát na Slovensku taký malý zázrak. Pôvodnú roklinu pred viac ako 40 rokmi zničil rozsiahly požiar. Dlhé roky bolo toto nádherné miesto ukryté pred očami návštevníkov, preto by ste si takýto zážitok určite nemali nechať ujsť.

Ferrata Kyseľ
Ferrata Kyseľ

Ferrata Kyseľ patrí medzi najkrajšie tiesňavy Slovenského raja. Väčšina trasy od ústia Bieleho Potoka po mostík nad Obrovským vodopádom vedie po istiacom fixnom lane a cez železné stúpačky v náročnom teréne.

Nezabúdajte, že lokalita je najprísnejšie chráneným územím národného parku. Trasa tohto náučného chodníka bola vybudovaná, aby sme si mohli opäť vychutnať panenskú prírodu a k tomu prežiť adrenalínový zážitok. Najkrajšie miesta v rokline sú Barikádový vodopád, Kaplnkový vodopád, vodopád v Temnici a grande finále zažijete pri prechode cez Obrovský vodopád.

Ferrata HZS Kyseľ
Ferrata Kyseľ – foto: Turisticky

Vstup na ferratu je možný len s ferratovým setom. Kde si ho môžete požičať?

Vstup je možný len s ferratovým vybavením. Určite si so sebou pribaľte rukavice, prilbu, batoh s lekárničkou, ferratový set a pevnú nepremokavú obuv. Tu nájdete miesta, kde si môžete v Slovenskom raji požičať ferratový set.

Ferrata Kyseľ v Slovenskom raji je v zime uzatvorená

Z dôvodu ochrany prírody je Ferrata Kyseľ otvorená každoročne len od 15. júna do 31. októbra.

Ferrata HZS Kyseľ
Ferrata Kyseľ – foto: Turisticky

Náročnosť a vstupné

Obtiažnosť ferraty je C, teda stredne ťažká obtiažnosť. Prechod roklinou je možný len v jednom smere a to z dola nahor, proti toku potoka. Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Tu nájdete cenník lístkov na ferratu.

Navrhujeme trasu: Čingov, centrum – Prielom Hornádu – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Ferrata Kyseľ – Obrovský vodopád – Kyseľ, rázcestie (čas výstupu hore do 3 hod., prevýšenie 395 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Túra z lokality Podlesok po trase Podlesok, parkovisko – Nad Podleskom – Kláštorisko, chata – Kyseľ ústie – Ferrata Kyseľ – Obrovský vodopád – Kyseľ, rázcestie (čas výstupu hore do 4 hod., prevýšenie 624 m) – najprv červená, potom modrá a žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné platené parkovisko v turistickom centre Podlesok. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok. Alebo verejné platené parkovisko v lokalite Čingov. Autobusová zastávka Čingov, parkovisko.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame tieto túry: Tomášovský výhľad, Kláštorskú roklinu, Prielom Hornádu, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Roklinu Piecky, alebo Veľký Sokol.

Údaje o dĺžke a čase túry sú len informatívne a namerali sme ich na trase Čingov – Biely Potok – Ferrata Kyseľ – Kláštorisko a späť.

Dĺžka:15 km Čas:6 hod Stúpanie:589 m Klesanie:589 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Čingov, Podlesok, Kláštorisko,
Turistická
značka:
červená, modrá, zelená
Trasa: Čingov, parkovisko - Kyseľ, ústie - Roklina Kyseľ - Kláštorisko a späť Občerstvenie: Chata Kláštorisko Penzión Lesnica

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety