Rozhľadňa Veľká Homoľa

Malé Karpaty

Rozhľadňa na vrchu Veľká Homoľa (709 m n.m.) robí radosť všetkým milovníkom krásnych výhľadov. Má skvelú polohu a patrí medzi obľúbené turistické trasy v Malých Karpatoch. Túra zo Zochovej chaty sa dá prejsť aj s deťmi. Vyhliadka bola kompletne zrekonštruovaná v roku 2018.

Pomenovali ju po Alexandrovi Filípkovi, ktorý propagoval miestny turizmus, cestovný ruch a staral sa o okolité lesy. Nová rozhľadňa má výšku 20 metrov a postavili ju na mieste pôvodnej vyhliadky. Pokiaľ si chcete užiť panoramatický výhľad, musíte zdolať celkovo 120 schodov a prekonať 6 poschodí.

Odmenou vám bude kruhový výhľad, kde za priaznivého počasia dovidíte na Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik a dokonca na východné Alpy. V blízkosti rozhľadne nájdete lavičky, posedenie, ale aj krytý drevený prístrešok.

Rozhľadňa Veľká Homoľa
Rozhľadňa Veľká Homoľa – foto: Turisticky.sk

Rozhľadňa Veľká Homoľa – trasa z Modry, Pezinka a túra od Zochovej chaty

Vedie sem naozaj veľa turistických chodníkov, vyberáme aspoň niektoré z nich. Najrýchlejší je prístup po červenej značke od parkoviska pri Zochovej chate. Rátajte s dĺžkou približne 1 hodina.

Po modrej značke sem prídeme z Modry, dĺžka výstupu je približne 2 hodiny. Pôjdeme po trase: Modra, Pod Téglikom – Štúrova lavička – Pod Peprovcom – Veľká Homoľa

Z Pezinka ideme po červenej značke, od vodnej nádrže Kučišdorf, hore sme približne za 2 hodiny. Trasa: Čierna voda – Solcáre – Široké – Traja jazdci – Veľká Homoľa

Zelená značka na Veľkú Homoľu vedie aj z obce Kuchyňa, rátajte s výstupom do 3:30 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Auto zaparkujeme na verejnom záchytnom parkovisku pri Zochovej chate. Na Zochovu chatu premáva autobus z Pezinka, alebo Modry, konečná zastávka Modra, Piesok – Zochova chata.

Kam v okolí?

Približne 10 minút od rozhľadne sa v lese ukrývajú kremencové skaly, ktoré si obľúbili lezci, ale aj turisti. Traja jazdci odhalia svoje pestré sfarbenie a skutočne nevšedný úkaz a z hora aj nádherné výhľady. Navštívte tiež vyhliadku Zámčisko nad mestom Modra, alebo Rozhľadňu na Kukle. V Malých Karpatoch navštívte Hrad Červený Kameň, Kaštieľ v Budmericiach, Jaskyňu Driny, alebo vrch Záruby.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zochova chata, parkovisko – Veľká Homoľa.


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
264 m
Klesanie:
10 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zochova chata, Modra, Kuchyňa
Turistická značka červená
Trasa Zochova chata, parkovisko - Nad hvezdárňou - Veľká Homoľa