Kaštieľ Budmerice

Pezinok

Utešená dedinka Budmerice v Trnavskej pahorkatine láka na jedinečný unikát. Kaštieľ Budmerice môžete pohodlne navštíviť, pretože sa nachádza iba 15 km od Trnavy a to priamo v srdci obce. Otváracie hodiny nájdete dole v článku.

Kaštieľ Budmerice je jedinečné miesto na prechádzky a oddych. V jeho okolí sa nachádzajú skutočne nádherné anglické parky a záhrady. Pôvodne bol Kaštieľ v Budmericiach poľovnícky, pretože ho dal postaviť známy milovník poľovníctva, gróf Ján Pálfy. Zámok postavili na sklonku 19. storočia, ako rodinné sídlo Pálfyovcov.

Stavitelia sa inšpirovali zámkami na Loire vo Francúzsku. Toto dychberúce sídlo je historickou a kultúrnou dominantou Budmeríc. Bol postavený ako zmes viacerých slohov, ale jeho zariadenie pochádza z konca 19. storočia. V okolí nájdeme aj kaplnku Panny Márie a tiež anglický park, ktorý priláka turistov na prechádzku. Autorom projektu bol viedenský architekt Franz von Neumann.

Kaštieľ Budmerice

Otváracie hodiny a vstupné

Expozície prebiehajú po celý rok až do konca decembra. Kaštieľ v Budmericiach je momentálne v správe Slovenského múzea Červený kameň. Ako je dnes otvorené si overíte tu.

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do kaštieľa bezplatný, na vstupnom ďalej ušetria deti a mládež do 18 rokov, držitelia preukazu ZŤP. Kompletný cenník sa nachádza tomto na webe.

Sprievodca vás prevedie interiérom kaštieľa, kde môžete obdivovať niekoľko miestností zariadených predmetmi, ktoré boli predtým súčasťou Domova slovenských spisovateľov, ako aj zbierkovými predmetmi zo SNM – Múzea Červený Kameň. Celá prehliadka trvá približne 30 minút.

Kaštieľ Budmerice
Kaštieľ Budmerice

Ako sa sem dostať? Kaštieľ Budmerice neďaleko Trnavy

Budmerický zámok je vzdialený zo Senca približne 20 km, z Trnavy asi 18 km a z Modry len 10 km. Priamo z centra Budmeríc vedie ku parku Svätojakubská cesta, označená zelenou a modrou značkou.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko sa nachádza priamo pred vstupom do zámockého parku a kaštieľa v Budmericiach. Najbližšia autobusová zastávka Budmerice, Podhájska ulica. Najbližšia žel. stanica je v Cíferi, vzdialená asi 10 km.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Jablonec, Hrad Červený Kameň, Rozhľadňu na Kukle, Vyhliadku Veľká Homoľa. Nad obcou Smolenice Jaskyňu Driny a Smolenický zámok. Zo Smoleníc vedie turistická trasa na vrch Záruby a na Hrad Ostrý Kameň.


Lokalita Pezinok
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Budmerice
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Obec Budmerice - Kaštieľ Budmerice