Vysoká z Kuchyne

Malé Karpaty

Vysoká s nadmorskou výškou 754 m n.m. je druhá najvyššia hora v Malých Karpatoch, hneď po kopci Záruby (768 m n.m.). Najlepšia trasa na kopec Vysoká je z Kuchyne.

Medzi najkrajšie miesta túry jednoznačne patrí skalný vápencový hrebeň Vysokej, ktorý je charakteristický skalnými stenami a sutinami.

Vysoká je najnavštevovanejší vrchol Malých Karpát. Mnoho turistov ju označilo za najkrajší vrch celého pohoria, najmä pre jeho vynikajúcu polohu.

Na Vysokej sa nachádza krásny drevený kríž s výškou približne 3 metre.

Za priaznivého počasia je odtiaľto nádherný panoramatický výhľad na Karpaty, Podunajskú pahorkatinu, ale aj na vzdialené kopce Považský Inovec a Tríbeč.

Kúsok pod vrcholom nájdete symbolický cintorín, na ktorom majú umiestnené spomienkové tabuľky turisti z okolia Bratislavy.

V masíve Vysokej sa zachovali nedotknuté pralesy, prevažuje tu buk, brest, lipa a javor. Žije tu tiež muflón, možno budete mať šťastie a stretnete ho po ceste v lese.

Z lokality Vývrat – horáreň, navrhujeme odbočiť z turistického chodníka, nachádzajú sa tu zbytky zrúcaniny Hradu Kuchyňa.

Ako sa sem dostať?

Vysoká je dobre dostupná z Kuchyne. Chodník vedie najprv cez lúky, potom cez rekreačnú lokalitu Vývrat. Prudšie stúpanie začína v lokalite Prírodnej rezervácie Vysoká, priamo pod vrcholom.

Trasa:

Odporúčame obľúbenú trasu Kuchyňa – Vývrat – Vysoká (čas chôdze tam do 1:30 hod., prevýšenie 549 m) – modrá značka

Prídete sem tiež z lokality Piesok, od Zochovej chaty po trase Piesok – Pilanské – Hubalová – Panské uhliská – Vysoká (čas chôdze do 2 hod., prevýšenie 309 m) – modrá značka

Parkovanie:

Parkovisko v Kuchyni pred Obecnou knižnicou. V lokalite Piesok na záchytnom parkovisku pred Zochovou chatou.

Verejná doprava:

Železničná zastávka v obci Kuchyňa a najbližšia zastávka autobusu Kuchyňa, OcÚ. V lokalite Zochova chata, zastávka autobusu Modra, Piesok – Zochova chata.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Plavecký Hrad neďaleko obce Plavecký Mikuláš. Po trase natrafíte aj na odbočku na zrúcaninu hradu Kuchyňa.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kuchyňa – Vývrat – Vysoká a späť.

foto: Shutterstock, Stanislav Doronenko


Dĺžka:12 km Čas:4:30 hod Stúpanie:549 m Klesanie:549 m Lokalita:Malé Karpaty Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Kuchyňa, Zochova chata
Turistická
značka:
modrá
Trasa:Kuchyňa - Vývrat - Vysoká a späť
Zubačka - Štrbské pleso

Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry


Malý Kriváň

Malý Kriváň

Malá Fatra
22 km9 hodťažká náročnosť


Piešťanské kúpele

Kúpele Piešťany

Piešťany