Vysoká z Kuchyne

Malé Karpaty

Vysoká s nadmorskou výškou 754 m n.m. je druhá najvyššia hora v Malých Karpatoch, hneď po kopci Záruby (768 m n.m.). Ideálna trasa na vrch Vysoká je z Kuchyne. Vyskúšate dlhšiu trasu túru zo Zochovej chaty?

Najprv zaujímavosti

Medzi najkrajšie miesta túry jednoznačne patrí skalný vápencový hrebeň Vysokej, ktorý je charakteristický skalnými stenami a sutinami.

Vysoká je najnavštevovanejší vrchol Malých Karpát. Mnoho turistov ju označilo za najkrajší vrch celého pohoria, najmä pre jeho vynikajúcu polohu. Na Vysokej sa nachádza vyzdobený drevený kríž s výškou približne 3 metre.

V masíve Vysokej sa zachovali nedotknuté pralesy, prevažuje buk, brest, lipa a javor. V okolí žije muflón, možno budete mať šťastie a stretnete ho po ceste v lese.

Vysoká z Kuchyne
Vysoká z Kuchyne – foto: Shutterstock

Výhľady z Vysokej

Za priaznivého počasia je odtiaľto nádherný panoramatický výhľad na Karpaty, Podunajskú pahorkatinu, ale aj na vzdialené kopce Považský Inovec a Tríbeč.

Kúsok pod vrcholom nájdete symbolický cintorín, na ktorom majú umiestnené spomienkové tabuľky turisti z okolia Bratislavy.

Vysoká z Kuchyne
Vysoká z Kuchyne – foto: Shutterstock

Vysoká zo Zochovej chaty, alebo Kuchyne

Vysoká je dobre dostupná z Kuchyne. Chodník vedie najprv cez lúky a okolo rekreačnej lokality Vývrat. Prudšie stúpanie začína v lokalite prírodnej rezervácie Vysoká, priamo pod vrcholom.

Trasa z Kuchyne pokračuje cez Kuchyňa – Vývrat a finišuje na Vysokej (čas chôdze tam do 2 hod., prevýšenie 549 m) – modrá značka

Prídete sem aj z lokality Piesok, od Zochovej chaty po trase Piesok – Pilanské – Hubalová – Panské uhliská – Vysoká (čas chôdze do 2:30 hod., prevýšenie 459 m) – modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Kuchyni pred Obecnou knižnicou, alebo Obecným úradom. V lokalite Piesok na záchytnom parkovisku pred Zochovou chatou. Železničná zastávka v obci Kuchyňa a najbližšia zastávka autobusu Kuchyňa, OcÚ. V lokalite Zochova chata, zastávka autobusu Modra, Piesok – Zochova chata.

Kam v okolí?

Z lokality Vývrat – horáreň, navrhujeme odbočiť z turistického chodníka, nachádzajú sa tu zbytky zrúcaniny Hradu Kuchyňa. Navštívte Plavecký Hrad, neďaleko obce Plavecký Mikuláš. Od Zochovej chaty vedia chodník na Rozhľadňu Veľká Homola. V Malých Karpatoch prejdite atraktívne túry na Záruby, Vápennú – Roštún, Hrad Ostrý kameň, alebo sa prejdite cez Sandberg na Devínsku Kobylu.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kuchyňa – Vývrat – Vysoká.

foto: Shutterstock, Stanislav Doronenko


Dĺžka:
6 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
614 m
Klesanie:
110 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť stredná
Prístupový bod Kuchyňa, Zochova chata
Turistická značka modrá
Trasa Kuchyňa - Vývrat - Vysoká