Vysoká z Kuchyne

Malé Karpaty

Vysoká s nadmorskou výškou 754 m n.m. je druhá najvyššia hora v Malých Karpatoch, hneď po kopci Záruby (768 m n.m.). Ideálna trasa na vrch Vysoká je z Kuchyne. A čo tak túra zo Zochovej chaty?

Najprv zaujímavosti

Medzi najkrajšie miesta túry jednoznačne patrí skalný vápencový hrebeň Vysokej, ktorý je charakteristický skalnými stenami a sutinami.

Vysoká je najnavštevovanejší vrchol Malých Karpát. Mnoho turistov ju označilo za najkrajší vrch celého pohoria, najmä pre jeho vynikajúcu polohu. Na Vysokej sa nachádza krásny drevený kríž s výškou približne 3 metre.

Vysoká z Kuchyne
Vysoká z Kuchyne – foto: Shutterstock

Výhľady z Vysokej

Za priaznivého počasia je odtiaľto nádherný panoramatický výhľad na Karpaty, Podunajskú pahorkatinu, ale aj na vzdialené kopce Považský Inovec a Tríbeč.

Kúsok pod vrcholom nájdete symbolický cintorín, na ktorom majú umiestnené spomienkové tabuľky turisti z okolia Bratislavy.

V masíve Vysokej sa zachovali nedotknuté pralesy, prevažuje buk, brest, lipa a javor. Žije tu tiež muflón, možno budete mať šťastie a stretnete ho po ceste v lese.

Z lokality Vývrat – horáreň, navrhujeme odbočiť z turistického chodníka, nachádzajú sa tu zbytky zrúcaniny Hradu Kuchyňa.

Vysoká z Kuchyne
Vysoká z Kuchyne – foto: Shutterstock

Vysoká zo Zochovej chaty, alebo Kuchyne

Vysoká je dobre dostupná z Kuchyne. Chodník vedie najprv cez lúky a okolo rekreačnej lokality Vývrat. Prudšie stúpanie začína v lokalite Prírodnej rezervácie Vysoká, priamo pod vrcholom.

Trasa z Kuchyne: Odporúčame obľúbenú trasu Kuchyňa – Vývrat – Vysoká (čas chôdze tam do 1:30 hod., prevýšenie 549 m) – modrá značka

Prídete sem tiež z lokality Piesok, od Zochovej chaty po trase Piesok – Pilanské – Hubalová – Panské uhliská – Vysoká (čas chôdze do 2 hod., prevýšenie 309 m) – modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Kuchyni pred Obecnou knižnicou, alebo Obecným úradom. V lokalite Piesok na záchytnom parkovisku pred Zochovou chatou. Železničná zastávka v obci Kuchyňa a najbližšia zastávka autobusu Kuchyňa, OcÚ. V lokalite Zochova chata, zastávka autobusu Modra, Piesok – Zochova chata.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Plavecký Hrad, neďaleko obce Plavecký Mikuláš. Po trase z Kuchyne natrafíte aj na odbočku na zrúcaninu Hradu Kuchyňa. Obľúbená rozhľadňa v Malých Karpatoch, neďaleko strediska Piesok – Veľká Homola.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kuchyňa – Vývrat – Vysoká a späť.

foto: Shutterstock, Stanislav Doronenko

Dĺžka:12 km Čas:4 hod Stúpanie:549 m Klesanie:549 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Kuchyňa, Zochova chata
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Kuchyňa - Vývrat - Vysoká a späť

Krakova hoľa
Nízke Tatry Krakova hoľa
Cyklodreziny Horehronie
Horehronie Cyklodreziny Horehronie
Slovenský orloj - Stará Bystrica
Kysuce Slovenský orloj – Stará Bystrica