Najkrajšie hrady na Slovensku

Slovensko

Slovensko, s bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom, je domovom viac ako 150 nádherných hradov a zámkov. V našom prieskume slovenských hradov sa pohľadom na architektúru, históriu a pikantérie týchto strážcov minulosti pustíme na dobrodružnú cestu v čase.

Od majestátneho Spišského hradu po romantický Bojnický zámok – každý z týchto hradov je jedinečným príbehom. Poďte s nami na virtuálnu exkurziu za najkrajšími hradmi na Slovensku, kde odkryjeme tajomstvá a zaujímavosti, ktoré robia slovenské hrady takými fascinujúcimi a neodolateľnými.

1. Spišský hrad – Spiš

Spišský hrad
Spišský hrad

Patrí medzi najväčšie stredoveké hrady v Európe a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa pri obci Spišské Podhradie a ponúka impozantný výhľad na okolitú krajinu.

Spišský hrad sa nachádza vo veľmi atraktívnej lokalite a je dobre prístupný z diaľnice. V neďalekom okolí si nenechajte ujsť ďalšie historické skvosty. Kostol Ducha Svätého v Žehre, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie a mesto Levoča. Všetky rozhodne stoja za inšpiratívnu návštevu.

2. Bojnický zámok – Bojnice

Bojnický zámok
Bojnický zámok

Vitajte v rozprávke o krásnej princeznej a udatnom princovi. Zámok v Bojniciach je považovaný za jeden z najkrajších európskych hradov. Svojou rozmanitosťou a romantickým vzhľadom prilákal pozornosť mnohých návštevníkov.

Určite počas prehliadky neprehliadnite zrkadlo, do ktorého keď sa pozriete a usmejete, tak na druhý deň sa zobudíte krajší. Súčasťou prehliadky je tiež návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza v podzemí zámku. S jaskyňou je prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa.

3. Oravský hrad – Orava

Oravský hrad
Oravský hrad

Objavte najnavštevovanejší hrad na Slovensku. Za rok 2023 túto expozíciu navštívilo viac ako 180 000 návštevníkov. Oravský hrad má bohatú históriu, organizuje obľúbené akcie a podujatia. Hrad je prekrásny aj okolím, pretože bol postavený na vysokej skale zvanej „orlie hniezdo“ nad riekou Orava.

4. Hrad Devín – Bratislava

Hrad Devín
Hrad Devín

Vypína sa nad riekou Morava, pri sútoku s riekou Dunaj. Devínsky hrad patrí s Bratislavským a Nitrianskym k najstarším hradným objektom na Slovensku. Odporúčame prehliadku spojiť s prechádzkou po nábreží Dunaja.

Zaujímavosťou prehliadky sú skalné jaskyne, ktoré boli v skalnom brale využívané už v praveku. Časť z nich je dnes sprístupnená a nachádza sa v nich nevšedná expozícia.

5. Trenčiansky hrad – Považie

Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad dominuje nad mestom Trenčín a patrí k významným pamiatkam Slovenska. Jeho hradné múry ponúkajú úchvatný výhľad na mesto a okolie.

Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pevnosť, ktorá strážila obchodné trasy. Pôvodne na skalnom kopci stálo hradisko. Najznámejším panovníkom a majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky.

6. Bratislavský hrad – Bratislava

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

Nachádza sa nad historickým centrom Bratislavy a je symbolom hlavného mesta. Ponúka panoramatický výhľad na Dunaj a okolie. Najstaršia písomná zmienka o Bratislavskom hrade sa viaže k roku 907, keď sa pod menom Pressalauspurch spomína v Salzburských análoch v súvislosti veľkou bitkou medzi Maďarmi a Bavormi.

7. Hrad Stará Ľubovňa – Spiš

Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad

Historický klenot severovýchodnej časti Spiša. Ľubovniansky hrad je jeden z najzaujímavejších hradov na východnom Slovensku. Zaujímavosťou je, že ochraňoval poľské korunovačné klenoty, ale hlavne bránil obchodnú cestu do Poľska a údajne nikdy nebol dobitý.

Ľubovniansky hrad nad mestom Stará Ľubovňa je dnes dejiskom bohatého kultúrneho a historického programu. Skanzen pod hradom poodhalí 32 dobových obytných domov a drevený kostol z roku 1833.

8. Hrad Strečno – Malá Fatra

Hrad Strečno
Hrad Strečno

Vyhliadka z Hradu Strečno, priamo z hlavnej veže ponúka návštevníkom panoramatický pohľad na rieku Váh a pohorie Malá Fatra. Hrad sa nachádza na vápencovej skale v nadmorskej výške 420 m n.m. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1316. Jedným z majiteľov hradu Strečno bol gróf František Vešeléni a jeho prvou manželkou bola známa Žofia Bosniaková

Na opačnom brehu Váhu sa nachádza dnes už ruina Starhradu, kde v súčasnosti prebiehajú konzervačné práce.

9. Čachtický hrad – Malé Karpaty

Čachtický hrad
Čachtický hrad

tajomnú históriu spojenú s Alžbetou Bátoriovou, ktorá bola obvinená zo série vrážd. Nachádza sa v malebnej oblasti Čachtíc.

Z Čachtického hradu hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Na Čachtickom hrade počas hlavnej turistickej sezóny organizujú kultúrne a dobové podujatia.

10. Hrad Lietava – Súľovské vrchy

Hrad Lietava
Hrad Lietava

Hrad Lietava patrí medzi najkrajšie zachovalé zrúcaniny. Nachádza sa v nadmorskej výške 635 m n. m., nad obcou Lietava, neďaleko Žiliny. Vznikol v 13. storočí a prvými majiteľmi boli Balašovci, ďalšími Matúš Čák, Pavel Kiniži a Mikuláš Kostka. V súčasnosti to na hrade a nádvorí žije obľúbenými kultúrnymihistorickými podujatiami.

11. Hrad Červený Kameň – Malé Karpaty

Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň

Tento renesančný zámok s bohatou históriou sa nachádza v Malých Karpatoch, len 10 km od mesta Modra. Je známy svojimi krásnymi zbierkami a rozsiahlou zbierkou zbraní. Dodnes patrí Hrad Červený Kameň medzi najzachovalejšie a najnavštevovanejšie hrady na Slovensku. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum, ktoré vyobrazuje život šľachty. Nenechajte si ujsť obľúbenú Burzu Starožitností!

12. Šarišský hrad – Šariš

Šarišský hrad

Centrom Šarišského hradu bola hranolová veža, ktorá dnes slúži ako vyhliadka s malebným výhľadom na Vysoké Tatry, Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy. Hrad bol postavený v 12. storočí na ochranu dôležitej obchodnej „Toryskej“ cesty. Patril k jedným z najväčších hradov na Slovensku, kým ho v roku 1660 nepostihla explózia. Šarišský hrad je vzdialený od Prešova približne 9 km a zo Sabinova 15 km.

13. Hrad Uhrovec – Strážovské vrchy

Hrad Uhrovec
Hrad Uhrovec

Vedeli ste, že architektonicky je Uhrovecký hrad najhodnotnejším hradom na Slovensku? Má zachovanú neskororománsku kaplnku a veže, rozsiahly renesančný palác s mnohými architektonickými detailami. Pozorovať stále môžeme krb, záchod, aj cisterny, ktoré sa na iných hradných zrúcaninách nezachovali.

Hrad Uhrovec sa nachádza približne 10 kilometrov od Bánoviec nad Bebravou. Ideálna trasa na Uhrovský hrad vedie z obce Uhrovské Podhradie.

To boli podľa nás najkrajšie hrady na Slovensku. Ak máte tip na pridanie vášho obľúbeného hradu do článku, tak nám napíšte: info@turisticky.sk


Lokalita Slovensko