Hrad Dobrá Voda

Malé Karpaty

Pomerne rozsiahla zrúcanina – Hrad Dobrá Voda sa nachádza v Malých Karpatoch, neďaleko obce Dobrá Voda, v nadmorskej výške 320 m n.m.

História hradu Dobrá Voda sa spája s 13.storočím. Za hlavného stavebníka sa považuje Aba Veľký z hlohoveckej rodiny Abovcov. Neskôr hrad vlastnil Stibor zo Stiboríc a od roku 1436 bol vo vlastníctve rodu Országhovcov.

Hrad je pre verejnosť bezplatne voľne prístupný po celý rok. Medzi najkrajšie miesta patria zvyšky veže horného hradu, kaplnka a delová bašta.

Ako sa sem dostať?

Výlet na hrad odporúčame začať od kostola v obci Dobrá Voda, kde sa nachádza aj malé parkovisko. Vedie odtiaľto červená turistická značka, po ktorej pokračujete k odbočke k Dobrovodskému hradu a ďalej až na hrad Dobrá Voda. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre deti a má dĺžku asi 35 minút.

Po ceste z Dobrej Vody určite neminiete židovský cintorín, ktorý sa nachádza pri turistickom chodníku. Najstarší zachovalý náhrobok pochádza z roku 1843.

Prídete sem aj z obce Hradište pod Vrátnom. Od pošty sa vydajte po modrej značke, až prídete k rozcestníku Skalie. Tu sa napojíte na červenú značku, ktorá vás dovedie až k hradu. Výstup touto variantou trvá asi 1 hodinu a 30 minút.

Kde parkovať?

V centre obce Dobrá Voda, alebo v lokalite Mariáš, Dobrá Voda.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Dobrá Voda, kostol.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame návštevu zrúcaniny: Kláštor Katarínka.

Údaje o čase, dĺžke a stúpaní sú len informatívne a namerali sme ich na trase Obec Dobrá Voda – Hrad Dobrá Voda a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:3 hod Stúpanie:106 m Klesanie:106 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Dobrá Voda
Turistická
značka:
červená
Trasa: Obec Dobrá Voda - Hrad Dobrá Voda a späť Občerstvenie: Reštaurácia Hlávka