Hrad Krásna Hôrka

Gemer

Nedávna história bola pre Hrad Krásna Hôrka veľmi nepriaznivá. 10. marca v roku 2012 tento architektonický skvost zachvátil obrovský požiar. Hasičom sa našťastie podarilo zachrániť väčšinu exponátov. Nádherný historický klenot sa týči východne od Rožňavy a je aktuálne pre návštevníkov zatvorený. Našťastie rekonštrukčné práce napredujú a termín otvorenia sa blíži.

Zaujímavosti

Najväčšou atrakciou, ktorú hrad ukrýval je múmia Žofie Serédyovej, známej aj ako levočská biela pani. V súčasnosti je dočasne uložená v múzeu Betliar. Vnútri sa nachádzala nádherná porcelárovňa, dobre zachovaná kuchyňa a obrazáreň.

V hrade bola bohatá a vzácna expozícia Múzea Betliar. Zaznamenáva dejiny, spôsob života šľachticov v minulosti. Hrad Krásna Hôrka patril k najzachovalejším na Slovensku s pôvodnými interiérmi. Veľmi zaujímavá je bohatá zbierka zbraní. Milovníci histórie si dúfajme opäť prídu na svoje.

V okolí Krásnej Hôrky môžete vidieť secesné mauzóleum s mramorovými sarkofágmi rodiny Andrássyovcov. V Krásnohorskom Podhradí sa nachádza Obrazáreň a sieň pána hradu Andrássyho.

Hrad Krásna Hôrka
Hrad Krásna Hôrka – foto: Shutterstock

História

Hrad vznikol v stredoveku kvôli ochrane baníckej cesty v Slovenskom Rudohorí. Vznik magického hradu sa dátuje do obdobia gotiky a pochádza pravdepodobne zo 14 storočia. Posilnil opevnenie počas tureckej expanzie. V 18. storočí bolo vybudované predbránie hradu a pred vstupom do brány vznikla inšpiratívna Kaplnka Jána Nepomuckého. Neskôr hrad majitelia prebudovali do renesančného štýlu a stal sa sídlom šľachticov. Hrad Krásna Hôrka je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou.  

Ako sa dostať ku Hradu Krásna Hôrka?

Nachádza sa iba 8 km od Rožňavy. Prístup je veľmi pohodlný. V súčasnosti sa dostaneme až tesne k hradu pešo z obce Krásnohorské Podhradie.

Dnes je prístupný iba hradný kopec a môžete sa prejsť len okolo hradu Krásna Hôrka.

Hrad Krásna Hôrka
Hrad Krásna Hôrka

Otváracie hodiny

Hrad Krásna Hôrka je v súčasnosti pre prebiehajúce rekonštrukčné prace pre návštevníkov uzatvorený. Termín opätovného otvorenia po zničujúcom požiari zatiaľ nebol stanovený. Veríme, že sa tak stane v najbližších rokoch.

Parkovisko a verejná doprava

Najbližšie parkovisko na hradnom kopci, nad obcou Krásnohorské Podhradie. Autobusová zastávka Krásnohorské Podhradie, Obecný úrad.

Kam v okolí?

Navštívte Kaštieľ Betliar, Rozhľadňu na vrchu Turecká, Krásnohorskú jaskyňu, Silickú ľadnicu, alebo Gombaseckú jaskyňu.


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Gemer
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Krásnohorské Podhradie
Turistická značka žltá
Trasa Krásnohorské Podhradie - Hrad Krásna Hôrka