Zaniknutá obec Kalište

Banská Bystrica Donovaly

Kalište je vskutku unikátna obec s dlhou a pomerne smutnou históriou, zaradená do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. Nachádza sa pod Nízkymi Tatrami, neďaleko Banskej Bystrice, pri Donovaloch.

V Kališti vybudovali náučný chodník, kde sa môžu návštevníci dozvedieť z informačných tabúľ fakty o živote obyvateľov obce a ich smutné osudy. Obec leží uprostred lesov, takže milovníci histórie, ale aj prírody si prídu na svoje. Pamätník a múzeum v Kališti citlivo dopĺňa genius loci miesta.

Kalište
Kalište

Stručne z histórie

Každoročne sa v Kališti pri výročiach Slovenského národného povstania konajú pietne akty, ako spomienka na tragické udalosti, ktoré sa tu odohrali v priebehu druhej svetovej vojny a počas Slovenského národného povstania. Osada bola vypálená 18. marca v roku 1945.

Miestni obyvatelia boli skutoční hrdinovia, ktorí pomáhali partizánom počas odboja. Pri obsadení Banskej Bystrice nemeckými vojakmi sa začali formovať protipartizánske jednotky, ktoré chceli zničiť nemecké vojská záškodníckou činnosťou. Nemeckí vojaci mnohých obyvateľov chladnokrvne zavraždili, upálili zaživa a zničili majetok. Boli tu zavraždení mnohí odvážni partizáni. Ak ste obdivovatelia súčasných dejín a zaujímate sa o históriu druhej svetovej vojny, pozrite si zblízka toto historické miesto.

Kalište

Múzeum SNP v Kališti

Múzeum slovenského národného povstania v Banskej Bystrici má v Kališti svoju vysunutú expozíciu. V dvoch domčekoch sprístupnilo novú expozíciu pod názvom Partizánska republika. Otváracie hodiny múzea si pozrite tu.

Ako sa sem dostať?

Pešo z obce Donovaly sme v Kališti do 1:30 hod. Najrýchlejšia cesta je autom z obce Moštenica. Popri ceste je značenie ako sa do Kališťa dostať, takže by ste to mali nájsť bez väčších problémov.

Parkovanie

Autom prídeme priamo do obce Kalište a zaparkujeme na parkovisku neďaleko múzea a pamätníka.

Kam v okolí? 

foto: Xtrodinary, Shutterstock


Lokalita Donovaly
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Moštenica