Kamenné gule Megoňky

Kysuce

Vedeli ste o tom, že toto miesto ukrýva svetovú raritu? Podobné gule nájdete len v USA, Rumunsku, na Novom Zélande alebo v Grónsku. Megoňky – kamenné gule sú európsky a svetový unikát. Napriek tomu je toto vzácne miesto na Kysuciach, neďaleko Čadce veľmi málo navštevované.

Lokalita bola pôvodne lom na ťažbu kameňa. Kamenné gule sa objavili až po odstrele horniny a mali priemer 30 až 260 cm. Až v roku 2003 bolo nálezisko vyhlásené za prírodnú pamiatku. Žiaľ, väčšina kamenných gúľ bola odvezená, a tak na mieste zostali už len tie najväčšie a poškodené.

Kamenné gule Megoňky
Kamenné gule Megoňky

Ako vznikli Kamenné gule v Megoňkách?

Doteraz nevieme presne vysvetliť ako tieto pieskovcové gule vznikli. Najpravdepodobnejšia hypotéza je, že sa vytvárali milióny rokov kotúľaním horniny po mäkkom povrchu.

Ako sa sem dostať?

Kamenné gule – Megoňky sa na Kysuciach našťastie stále nachádzajú. Prídete k nim z obce Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova.

Na konci obce Milošová pokračujte po žltej značke až pred informačnú tabuľu. Odtiaľto odbočíte doľava, po štrkovej ceste prídete do lomu. Náchadza sa tu ohnisko a drevené posedenie. Kamenné gule – Megoňky sú dobre viditeľné a ľahko prístupné po vychodenom lesnom chodníku.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza na konečnej autobusu v obci Milošová a pri Obchode pri Kamenných guliach. Autobusom sem prídeme z Čadce a vystúpime na konečnej zastávke Milošová – Megoňky. Nálezisko je prístupné po asfaltovej ceste pešou chôdzou len pár minút.

Kam v okolí? 

Približne pol hodinu cesty autom odtiaľto, navštívte unikátnu lokalitu, kde sa na jednom mieste stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska – Trojmedzie nad Čiernym. Spoznajte aj ďalšie turistické lokality na Kysuciach. Napríklad Skanzen Vychylovka nad Starou Bystricou. Rozhľadňa Tábor nad Kysuckým Novým Mestom, Mikovčákova rozhľadňa nad Turzovkou, alebo Rozhľadňa u Jantov, nad Krásnom nad Kysucou.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Milošová, konečná – Kamenné gule Megoňky a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Čadca, Milošová
Turistická značka žltá
Trasa Milošová, konečná - Kamenné gule Megoňky a späť