Trojmedzie nad Čiernym

Kysuce

Unikátna lokalita na Kysuciach, kde sa na jednom mieste stretávajú hranice troch štátov – Slovenska, Česka a Poľska. Trojmedzie nad Čiernym ponúka možnosť súčasne navštíviť územie až troch štátov. Ako sa sem dostať?

Každý štát tu má svoj vlastný žulový monolit, ktorý má výšku 240 cm. Trojmedzný bod sa nachádza v koryte potoka pod dreveným mostom a obelisky stoja na jeho pomyselnej kružnici.

Trojmedzie nad Čiernym
Trojmedzie nad Čiernym

Trojmedzie a jeho zaujímavosti

Pri stavbe v roku 1995 boli do každého z monolitov uložené pamätné dokumenty tej doby – rôzne listiny, noviny a mince. Na obidvoch stranách potoka sa nachádzajú zastrešené altánky s krytým ohniskom a posedením, kde si môžete oddýchnuť.

Drevený most, ktorý pôvodne spájal slovenskú stranu, bol z dôvodu zlého technického stavu v roku 2016 odstránený. Samozrejme, prejsť sa dá, cez koryto potoka s miernym stúpaním.

Turistický chodník z Čierneho prechádza popod diaľničný most Valy, ktorý má výšku až 84 metrov. Je to najvyšší most na Slovensku, označovaný je tiež ako najvyšší most strednej Európy.

Trojmedzie nad Čiernym
Trojmedzie nad Čiernym

Ako sa dostať na Trojmedzie?

Prídeme sem z obce Čierne pri Čadci (žel. stanica), po modrej značke asi za 40 minút. Druhú možnosť ponúka lesná cesta. Pôjdeme najprv po zelenej a potom po žltej značke. Dĺžka do 45 minút.

Z obce Hrčava od kostola vedie trasa po žltej značke. Trojmedzie nad Čiernym sa vám objaví asi za 50 minút. Hrčava je najvýchodnejšia obec v Českej republike.

Lokalita je dostupná aj na bicykli, z obce Svrčinovec sem vedie zelená cyklotrasa.

Parkovanie a verejná doprava

Malé parkovisko sa nachádza priamo pri železničnej zastávke Čierne pri Čadci, alebo v obci Hrčava pri kostolíku. V polskej obci Jaworzynka je možné zaparkovať priamo v centre na tomto verejnom parkovisku. Vlakom prídeme do stanice Čierne pri Čadci – zastávka. Autobusom z Čadce vystúpime na zastávke Čierne, Jednota.

Kam v okolí?

Na Kysuciach navštívte Kamenné gule – Megoňky v časti Milošová, vrch Veľká Rača, Rozhľadňu Zákopčie, Mikovčákovu rozhľadňu na vrchu Kamenité a nad Krásnom and Kysucou Rozhľadňu u Jantov.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Čierne pri Čadci – Trojmedzie a späť.


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
112 m
Klesanie:
112 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Čierne pri Čadci
Turistická značka modrá
Trasa Čierne pri Čadci - Trojmedzie a späť
Občerstvenie

Bufet na Trojmedzí