Kláštor Katarínka

Malé Karpaty

Jedinečný a priam magický Kláštor Katarínka ukrytý v lesoch Malých Karpát. Jednoduchá turistika aj pre deti z obce Dechtice a Naháč. Po lesnej ceste sem prídeme aj s kočíkom. Pôvodne opustený kláštor sa nachádza približne 20 km severne od Trnavy.

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 na mieste gotickej kaplnky a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor zrušený dekrétom cisára Jozefa II a odvtedy toto miesto chátra. Našťastie sa dodnes zachovali kostolné ruiny s vežou a časť kláštornej budovy.

Zrúcanina Katarínka
Kláštor Katarínka – foto: Shutterstock

V súčasnosti prebieha obnova a konzervovanie formou letných táborov pre mladých ľudí. Stále sa môžete pridať medzi dobrovoľníkov, ktorí pracujú na obnove.

Vyhliadka z veže

V roku 2017 bola na Katarínke skolaudovaná a slávnostne otvorená veža s vyhliadkou, ktorá je otvorená väčšinou počas letnej sezóny. V okolí kláštora môžete aj opekať na určených a vyhradených miestach. Pri Katarínke sa nachádzajú vyhradené miesta na piknik a posedenie. Kláštor a Kostol Katarínka vybudovali v tichom prostredí na okraji lesa, mimo hlavnej cesty.

Lesná železnica priamo pri Katarínke

Neďaleko Katarínky sa nachádza expozícia úzkorozchodnej lesnej železnice, ktorá v Malých Karpatoch slúžila na zvážanie dreva. Tvorí ju krátky úsek Malokarpatskej lesnej železnice s rozchodom 600 mm, V minulosti tvorila rozsiahly systém úzkorozchodných priemyselných železníc v regióne Smoleníc a Dobrej Vody. Slúžila na dopravu dreva z lesov v okolí do chemickej fabriky.

Zrúcanina Katarínka

Otváracie hodiny

Termíny kultúrnych podujatí a otváracie hodiny veže nájdete TU. Do zrúcaniny kláštora a kostola je vstup možný kedykoľvek. Vstup do celého areálu je počas roka časovo neobmedzený a bezplatný. Na vežu sa nevylučuje dobrovoľný príspevok.

Ako sa sem dostať?

Po modrej turistickej značke prídeme z obce Naháč. Dĺžka prístupu je približne do 40 minút. Z obce Dechtice je zrúcanina Katarínka dostupná po žltej značke, približne do 1 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Autom prídeme k odbočke z hlavnej cesty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Zaparkujeme na verejnom parkovisku priamo tu. Odtiaľto pokračujeme pešo po lesnej ceste a do 30 min sme pri Katarínke.

Kam v okolí?

Nad obcou Smolenice navštívte Smolenický zámokHradisko Molpír, alebo Jaskyňu Driny. Zo Smoleníc vedie trasa na vrch Záruby Hrad Ostrý Kameň. Pozrite si aj iné zaujímavé miesta na Slovensku v kategórii výlety.

foto: Shutterstock, PalickaP

Decathlon - Turistika

Dĺžka:1,5 km Čas:0:30 hod Stúpanie:43 m Klesanie:18 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Naháč, Dechtice
Turistická
značka:
žltá
Web: https://www.katarinka.sk/

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň