Megoňky – kamenné gule

Kysuce

Vedeli ste o tom, že toto miesto ukrýva svetovú raritu? Podobné gule nájdete len v USA, Rumunsku, na Novom Zélande alebo v Grónsku. Megoňky – kamenné gule sú európsky a svetový unikát, napriek tomu je miesto na Kysuciach veľmi málo navštevované.

Lokalita bola pôvodne lom na ťažbu kameňa. Kamenné gule sa objavili až po odstrele horniny a mali priemer 30 až 260 cm.

Až v roku 2003 bolo nálezisko vyhlásené za prírodnú pamiatku. Žiaľ, väčšina kamenných gúľ bola odvezená, a tak na mieste zostali už len tie najväčšie a poškodené.

Ako vznikli?

Doteraz nevieme presne vysvetliť ako tieto pieskovcové gule vznikli. Najpravdepodobnejšia hypotéza je, že sa vytvárali milióny rokov kotúľaním horniny po mäkkom povrchu.

Ako sa sem dostať?

Kamenné gule sa na Kysuciach našťastie stále nachádzajú. Prídete k nim z obce Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova.

Na konci obce Milošová pokračujte po žltej značke až pred informačnú tabuľu. Odtiaľto odbočíte doľava, po štrkovej ceste prídete do lomu. Náchadza sa tu ohnisko a drevené posedenie. Kamenné gule – Megoňky sú odtiaľto dobre viditeľné a vedie k nim aj neznačený chodník.

Verejná doprava:

Autobusom z Čadce do obce Milošová, konečná zastávka Milošová – Megoňky. Odtiaľ je nálezisko prístupné po asfaltovej ceste pešou chôdzou len pár minút.

Parkovanie

Parkovisko na konečnej autobusu v obci Milošová.

Kam v okolí? 

Približne pol hodinu cesty autom odtiaľto, navštívte unikátnu lokalitu, kde sa na jednom mieste stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska – Trojmedzie nad Čiernym.

Údaje o čase a dĺžke sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Milošová, konečná – Kamenné gule Megoňky a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:1 km Čas:1 hod Lokalita: Kysuce Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Milošová
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Milošová, konečná - Kamenné gule Megoňky a späť