Nový Zámok v Banskej Štiavnici

Banská Štiavnica

Táto pozoruhodná stavba mnohým návštevníkom pripomína raketu, je predovšetkým dominanta Banskej Štiavnice a známa je tiež pod pomenovaním Nový hrad, Panenský, alebo Dievčenský hrad.

V minulosti bol Nový zámok renesančná pevnosť, ktorú  postavili v rokoch 1564-1571. Nový zámok v minulosti plnil funkciu strážnej veže tzv. vartovky.

Bol súčasťou protitureckej vojenskej signalizačnej sústavy Jednoty stredoslovenských banských miest (Pukanec, Nová Baňa, Banská Štiavnica, Banská Belá, Kremnica, Banská Bystrica a Ľubietová), ktorá siahala od Levíc až po Ľubietovú.

Po skončení tureckých vojen slúžil ako skladisko pušného prachu pre banskoštiavnické baníctvo, neskôr tu sídlila protipožiarna hliadka, tzv. „živé hodiny“.

V interiéroch sa nachádza expozícia, ktorá dokumentuje výzbroj protitureckých pevností, zbrane uhorského a tureckého vojska, maľované strelecké terče, ktorých pôvod siaha do obdobia tureckých výbojov, obrazy členov rodiny Koháryovcov, ktorá sa významne zapojila do bojov proti Turkom.

Z najvyššieho poschodia sa vám naskytne krásny výhľad na Banskú Štiavnicu a jej okolie.

Otváracie hodiny:

Nový Zámok je otvorený celoročne, vstupy sú organizované každú celú hodinu aj s lektorom. Čas vstupov: 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00. Od októbra do apríla majú v pondelok zatvorené.

Cenník vstupného:

Plné 3€

Zľavnené 1,50€/1€

Ako sa sem dostať?

Odporúčame sledovať červenú značku, ktorá prechádza centrom Banskej Štiavnice po Kammerhofskej ulici, cez Radničné námestie a ďalej do kopca cez Novozámockú ulicu, až na záchytné parkovisko pred kostolom. Odtiaľto to máte k Novému zámku už len kúsok.

Kde parkovať?

Najbližšie verejné platené parkovisko sa nachádza nad amfiteátrom a neďaleko kostola Panny Márie Snežnej na Novozámockej ulici v Banskej Štiavnici.

Verejná doprava:

Autobusová zastávka na Radničnom námestí má názov Banská Štiavnica, MÚ. Priamo pred Novým Zámkom sa nachádza zastávka Banská Štiavnica, Piargska brána.

zdroj: Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica


Dĺžka:1 km Čas:2 hod Stúpanie:48 m Klesanie:48 m Lokalita:Banská Štiavnica Náročnosť:ľahká Prístupový
bod:
Banská Štiavnica, Radničné námestie
Turistická
značka:
červená
Trasa:Banská Štiavnica, Radničné námestie - Nový zámok a späť Občerstvenie:

Monarchia Restaurant

Web:https://www.muzeumbs.sk/sk/novy-zamok

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Kysuce
7 km3 hodľahká náročnosťPolom

Malá Fatra
14 km4 hodstredná náročnosťDonovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosť