Tajch Veľká Vodárenská

Banská Štiavnica

Tajch Veľká Vodárenská musíte v Banskej Štiavnici určite navštíviť, pretože sa nachádza len neďaleko centra. Pokiaľ je vhodné počasie, nezabudnite si pribaliť plavky. Nachádza sa tu priezračná tyrkysovomodrá voda. V súčasnosti slúži najmä na rekreačné účely. Medzi obyvateľmi a návštevníkmi je veľmi obľúbený a môžete sa tu okúpať, alebo si zaplávať.

Nádrž je umiestnená v tichom prostredí, obklopená lesmi a krásnou prírodou. Zadná časť hrádze je rajom nudistov a otužilcov.

Veľká Vodárenská je najstarší tajch v Banskej Štiavnici, prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1510. V minulosti nádrž slúžila na poháňanie banských strojov štôlne Schmidtenrinn a tiež ako zásobáreň vody na hasenie požiarov.

Tajch Veľká Vodárenská
Tajch Veľká Vodárenská

Tajch Veľká Vodárenská na skok z centra Banskej Štiavnice

Prídete sem pešo za 15 minút z námestia Svätej Trojice. Sledujte zelenú turistickú značku a pokračujte cez námestie okolo vysokého Morového stĺpu, stále hore do kopca. Pri tajchu sa nenachádza žiadne občerstvenie.

Parkovanie a verejná doprava

Na Námestí Svätej Trojice platené parkovisko pred turistickým informačným centrom. Parkovisko pri tajchu Červená studňa, odtiaľ zídete dole pešo po modrej značke. Najbližšia autobusová zastávka – Banská Štiavnica, Červená studňa. Priamo v centre Banskej Štiavnice vystúpte na Radničnom námestí, zastávka MÚ.

Tajch Veľká Vodárenská

Kam v okolí?

Odporúčame neďaleko navštíviť tajchy Malá Vodárenská nádrž a Červená studňa. Prídete k nim po zelenej značke, ktorá pokračuje hore do kopca od Tajchu Veľká Vodárenská. Síce sa v nich nedá kúpať, môžete sa okolo nich prejsť a oddýchnuť na niektorej z lavičiek.

V Banskej Štiavnici navštívte Tajch Ottergrund, Tajch Klinger a od Tajchu Červená studňa Náučný chodník Glanzenberg. Za pozornosť tiež stojí Nový zámok, Kalvária Banská Štiavnica, Štôlňa Glanzenberg, Botanická záhrada, alebo Banské múzeum v prírode.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica – Tajch Veľká Vodárenská a späť.

foto: Shutterstock, Patrik Kunec

Dĺžka:2 km Čas:2 hod Stúpanie:101 m Klesanie:101 m Lokalita: Banská Štiavnica Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Námestie Sv. Trojice - Tajch Veľká Vodárenská a späť

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety