Štôlňa Glanzenberg

Banská Štiavnica

Najväčšie poklady Banská Štiavnica ukrýva v podzemí. Jedným z nich je Dedičná štôlňa Glanzenberg, ktorej tajomné a tmavé chodby prechádzajú priamo pod hlavnou Kammerhofskou ulicou.

Glanzenberg znamená v preklade ligotavá hora a toto pomenovanie dostala aj táto najstaršia štôlňa v Banskej Štiavnici. Slúžila hlavne na odvodnenie banských chodieb. Názov „dedičná“ preto, lebo sa dedila generáciami baníkov.

Pôvodne mala dokonca až 16 km a dlho bola najdlhším podzemným tunelom v Európe. Tak už neváhajte a poďte sa pozrieť do historického podzemia.

Štôlňa Glanzenberg

V súčasnosti je v štôlni Glanzenberg sprístupnených 1000 metrov

Po vstupe budete prechádzať dlhou úzkou chodbou, až sa dostanete k cisárskemu schodisku, ktoré schádza hlbšie do podzemia ku šachte Kaufhaus. Celkovo prejdete približne 1000 metrov sprístupnených chodieb a v podzemí strávite asi 60 minút.

Štôlňu preslávili návštevy viacerých cisárov z viedenského dvora, na ktorých počesť tu boli osadené pamätná tabule.

V podzemí sa nenachádza žiadne umelé osvetlenie. Štôlňou budete prechádzať, tak ako v minulosti, len s čelovými lampami.

Štôlňa Glanzenberg

Plášť, prilba a baterka ako povinná výbava prehliadky

Pred vstupom vás sprievodca vybaví plášťom, prilbou a baterkou. Odporúčame si so sebou zobrať teplé oblečenie a nepremokavú obuv. Teplota tu môže klesnúť až na 8 stupňov.

Celá trasa je zabezpečená oceľovým chodníkom a v úzkych a tmavých chodbách si dávajte pozor hlavne na hlavu. Strop je na niektorých miestach znížený.

Ako sa sem dostať ?

Vchod do štôlne Glanzenberg sa nachádza priamo tu, pri parčíku nad Penziónom Kachelman na Kammerhofskej ulici, asi 5 minút pešou chôdzou od Radničného námestia v Banskej Štiavnici.

Otváracie hodiny a cenník vstupného

Počet vstupov a osôb je limitovaný, pred návštevou Štôlne Glanzenberg odporúčame rezervovať aj niekoľko dní dopredu prostredníctvom rezervačného formuláru na webe.

Rezervácia je možná aj tel. 045 694 94 18, 0918 990 450 alebo mailom infobs@muzeumbs.sk

Vstupné na všetky expozície Banského múzea priamo tu.

Kam v okolí?


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť stredná
Prístupový bod Banská Štiavnica, Penzión Kachelman