Štôlňa Glanzenberg

Banská Štiavnica

Najväčšie poklady Banská Štiavnica ukrýva v podzemí. Jedným z nich je Dedičná štôlňa Glanzenberg, ktorej tajomné a tmavé chodby prechádzajú priamo pod hlavnou Kammerhofskou ulicou.

Glanzenberg znamená v preklade ligotavá hora a toto pomenovanie dostala aj táto najstaršia štôlňa v Banskej Štiavnici. Slúžila hlavne na odvodnenie banských chodieb. Názov „dedičná“ preto, lebo sa dedila generáciami baníkov.

Pôvodne mala dokonca až 16 km a dlho bola najdlhším podzemným tunelom v Európe. Tak už neváhajte a poďte sa pozrieť do historického podzemia.

Zaujímavosti:

Po vstupe budete prechádzať dlhou úzkou chodbou, až sa dostanete k cisárskemu schodisku, ktoré schádza hlbšie do podzemia až ku šachte Kaufhaus. Celkovo prejdete približne 1000 metrov sprístupnených chodieb a v podzemí strávite asi 60 minút.

Štôlňu preslávili návštevy viacerých cisárov z viedenského dvora, na ktorých počesť tu boli osadené pamätná tabule.

V podzemí sa nenachádza žiadne umelé osvetlenie. Štôlňu budete prechádzať tak ako v minulosti, len s čelovými lampami.

Pred vstupom vás sprievodca vybaví plášťom, prilbou a baterkou. Odporúčame si so sebou zobrať teplé oblečenie a nepremokavú obuv. Teplota tu môže klesnúť až na 8 stupňov.

Celá trasa je zabezpečená oceľovým chodníkom a v úzkych a tmavých chodbách si dávajte pozor hlavne na hlavu. Strop je na niektorých miestach znížený.

Ako sa sem dostať ?

Vchod do štôlne Glanzenberg sa nachádza pri parčíku nad Penziónom Kachelman na Kammerhofskej ulici, asi 5 minút pešou chôdzou od Radničného námestia v Banskej Štiavnici

Otváracie hodiny:

Info TU.

Od mája do septembra je otvorené denne. Naplánovaný je len jeden čas vstupu do štôlne, a to o 11:00. Od októbra do apríla sa sem dostanete len v utorok, štvrtok a v sobotu.

Rezervácia vstupu:

Návštevu Štôlne Glanzenberg odporúčame rezervovať aj niekoľko dní dopredu. Vybavíte TU.

Cenník:

Info TU.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Banské múzeum v prírode, Botanickú záhradu, Nový Zámok, Kalváriu v Banskej Štiavnici, alebo Tajch Veľká Vodárenská.


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť stredná
Prístupový bod Banská Štiavnica, Penzión Kachelman
Občerstvenie Penzión Kachelman
Exkurzie do divočiny s Lesmírom
Slovensko Exkurzie do divočiny s Lesmírom
Nové Štrbské pleso
Vysoké Tatry Nové Štrbské pleso