Kalvária Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Kalvária nad mestom Banská Štiavnica patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie na Slovensku a v Európe. Jej krásu môžeme obdivovať už z ďalekého okolia. Postavili ju na kopci Ostrý Vrch, neďaleko historického centra. Jednoduchý prístup priamo z centra mesta Banská Štiavnica, okolo Botanickej záhrady a hore pešo po krížovej ceste.

Kalvária Banská Štiavnica
Kalvária Banská Štiavnica

Kalvária je po rozsiahlej rekonštrukcii

V súčasnosti je po rozsiahlej rekonštrukcii a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Banskej Štiavnici a okolí. Zaujímavosťou je, že väčšina kalvárií má 14 zastavení, Banskoštiavnická ich má až 17.

Celý komplex tvoria tri barokové kostoly, 19 kaplniek a súsošie Panny Márie. Výstavba začala v roku 1745, v roku 2007 bola zaradená medzi 100 najohrozenejších pamiatok sveta a od roku 2008 prebieha jej kompletná rekonštrukcia. Banskoštiavnická kalvária je súčasťou územia zaradeného na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Kalvária Banská Štiavnica

Otváracie hodiny Infocentra a Dolného kostola

Kalvária nad mestom Banská Štiavnica je sprístupnená počas celého roka cez víkendy, v letnej sezóne sú kostolíky a kaplnky otvorené denne. V Dolnom kostole je malá expozícia, môžete si tiež dohodnúť prehliadku so sprievodcom.

Najcennejšie artefakty, sochy a obrazy zobrazuje výstava Kalvária v exile na Starom zámku. Až hore na kalváriu prídete po krížovej ceste. Časť chodníka je osvetlená.

Infocentrum je otvorené celoročne, otváracie hodiny sú predĺžené počas letnej sezóny. Ako je dnes otvorené zistíte priamo TU.

Prístup na Kalváriu v Banskej Štiavnici?

Pokiaľ pôjdete pešo z centra Banskej Štiavnice z Trojičného námestia. Pokračujte smerom na Botanickú záhradu a odtiaľ po Lesníckej ulici. Trasa je označená informačnými šípkami. Začiatok krížovej cesty na kalváriu je presne tu.

Parkovanie a verejná doprava

Autom zaparkujete na ulici Pod Kalváriou pri Infocentre. Parkovisko má kapacitu 25 miest. Najbližšia zastávka autobusu Banská Štiavnica, pod Kalváriou.

Kam v okolí?

Neďaleko odporúčame navštíviť Botanickú záhradu, Štôlňu Glanzenberg, Tajch Veľká Vodárenská, Náučný chodník Glanzenberg, Nový zámok a historické centrum v Banskej Štiavnici.


Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom