Slanický ostrov umenia je unikátna kultúrna pamiatka uprostred Oravskej priehrady, dostupná výhradne vyhliadkovou loďou. Ako jediný pozostatok piatich zatopených obcí ponúka návštevníkom barokový kostol s unikátnymi expozíciami oravského ľudového umenia. Naplánujte si výlet do „Slovenského Ria“ s naším aktuálnym sprievodcom.
História: Čo zostalo po výstavbe Oravskej priehrady?
V roku 1953 navždy zmizli pod hladinou vody obce Ústie, Hámre, Ľavkovo, Osada a Slanica. Práve vyvýšené návršie poslednej menovanej dnes tvorí Slanický ostrov. Od roku 1973 je toto územie chránenou prírodnou pamiatkou a symbolickým pamätníkom zatopeného regiónu. Dominantou, ktorú voda nepohltila, je barokovo-klasicistický Kostol Povýšenia sv. Kríža s kalváriou.

Čo uvidíme na Slanickom ostrove?
Ľudoví maliari, rezbári a kamenári v tejto oblasti vytvárali pozoruhodné umelecké diela odpozorovaním každodenného života. Stálu expozíciu týchto diel zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne nájdete v interiéri kostola. V exteriéri kostola sa nachádza lapidárium “Oravskej kamenárskej tvorby z 18. a 19. storočia”. V bývalej hrobke môzete navštíviť expozíciu venovanú histórii zatopených obcí a budovaniu Oravskej priehrady.
Plavba loďou na Slanický ostrov (Praktické informácie)
Sezóna na Oravskej priehrade trvá spravidla od 1. mája do 30. septembra. Vyhliadková plavba trvá približne 90 minút, pričom na samotnom ostrove má loď 40-minútovú prestávku vyhradenú na prehliadku expozícií. Plavba od Slanického ostrova pokračuje okolo chráneného Vtáčieho ostrova k priehradnému múru a späť do prístavu.
- Cenník a čas prevádzky vyhliadkovej plavby zverejňuje prevádzkovateľ na svojich stránkach.
- Loď premáva zo Slanickej osady z prístavu č.2.
- Prehliadka expozícií je v cene plavby.
- Loď má dve paluby – krytú a slnečnú a kapacita miest na sedenie je 90.
Parkovanie a verejná doprava
Použiť môžete malé parkovisko pri hlavnej ceste, pred vstupom do prístavu. Najbližšia autobusová zastávka Oravská Priehrada, Prístav rázc.
Kam v okolí?
- Rozhľadňa Tvrdošín
- Rozhľadňa Harvelka
- Rozhľadňa Zákamenné
- Socha Ježiša v obci Klin
- Oravská lesná železnica
- Oravský hrad
- Múzeum Oravskej dediny
- Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ
Článok napísala Veja
