Rozhľadňa Borová

Orava

Rozhľadňa Borová bola postavená na rovnomennom kopci s nadmorskou výškou 778 m n.m. a nachádza sa na ideálnom vyhliadkovom mieste.

Ideálne je možno aj slabé slovo, pretože odtiaľto dovidíte na Oravskú priehradu, Babiu horu, Magurku, Veľký Choč, ale aj hrebeň Západných Tatier.

Táto jednoduchá drevená rozhľadňa bola postavená v roku 2016, má výšku 11 metrov a nachádza sa nad záhradkárskou osadou pod vrchom Uhlisko nad Tvrdošínom.

Zaujímavosti v okolí

Po ceste z Tvrdošína určite nevynechajte návštevu Gotického dreveného kostola Všetkých svätých. Je to najstaršia zachovaná stavebná pamiatka Hornej Oravy.

V roku 2008 bol kostolík zapísaný spolu s ďalšími 7 drevnými kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového dedičstva Unesco.

Kostolík  je pre verejnosť otvorený od júla do augusta (okrem pondelka) od 10:00 do 16:00. V iných mesiacoch len na objednávku na čísle 043/5322167

Ako sa sem dostať?

Priamo na rozhľadňu Borová vedie neznačená asfaltová poľná cesta od dreveného kostolíka v Tvrdošíne. Odporúčame sa vydať hore do kopca smerom na záhradkársku osadu, okolo ktorej prejdete. Rozhľadňu by ste mali o chvíľu vidieť voľným okom. Trasa je dlhá približne 3 km a výstup trvá približne 1 hodinu.

Zídete sem tiež z vrchu Uhlisko, po červenej značke od ústia Oravskej priehrady. Táto trasa má dĺžku 4 km a trvá asi 1:30 hod.

Kde parkovať?

V Trstenej priamo pred Dreveným kostolíkom na Cintorínskej ulici, alebo pred záhradkárskou osadou na ulici Hlísno.

Verejná doprava:

Železničná stanica v Trstenej a neďaleko nej zastávka autobusu Tvrdošín, železničná stanica. Vzdialené sú od kostolíka približne 500 metrov.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tvrdošín, žel. stanica – Drevený kostolík Tvrdošín – Rozhľadňa Borová a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:7 km Čas:3 hod Stúpanie:201 m Klesanie:201 m Lokalita: Orava Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Tvrdošín
Trasa: Tvrdošín, žel. stanica - Drevený kostolík - Rozhľadňa Borová a späť