Rozhľadňa Zákopčie

Kysuce

Rozhľadňa Zákopčie – Petránky bola postavená na Marťákovom kopci podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka, ktorý navrhol tiež Rozhľadňu na Bobovci. Vyhliadka stojí v nadmorskej výške 854 m n. m. a poskytuje krásny kruhový výhľad na blízke okolie.

Dovidíte z nej na kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc – Veľkú Raču, alebo na majestátny Veľký Rozsutec v Malej Fatre. Rozhľadňa Zákopčie – Petránky je sprístupnená celoročne, krytá strechou. Pri rozhľadni je postavený aj krytý drevený prístrešok pre peších turistov, cyklistov alebo bežkárov.

V blízkosti vyhliadky sa nachádza verejné ohnisko na opekanie. Pripomíname, že v okolí sa nenachádza žiadny pitný vodný zdroj. Na vonkajšej stene rozhľadne je upevnená malá kamenná tabuľa o autoroch a histórii.

Rozhľadňa Zákopčie

Trasa na Rozhľadňu Zákopčie – Petránky

Turisticky je rozhľadňa najlepšie dostupná zo Zákopčia u Rulcov po modrej značke. Pôjdeme po trase Zákopčie, Majer – Petránky – Rohľadňa Marťákov kopec (čas výstupu do 1:40, prevýšenie 411 m) – modrá značka

Z obce Ochodnica prídeme po trase: Klimkovci – Mičekovci – Vrchierka – Petránky – Rozhľadňa Marťákov kopec (čas výstupu do 2:45 hod., prevýšenie 511 m) – najprv zelená, potom modrá a červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Zákopčie, Majer pred kaplnkou. V lokalite Zákopčie, U Rulcov neďaleko autobusovej zastávky. Najbližšia autobusová zastávka Zákopčie, Kordišov, rázcestie.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie rozhľadne na Kysuciach: Mikovčákovu rozhľadňu na vrchu Kamenité, Rozhľadňu Luby, alebo Trojmedzie nad Čiernym, či Kamenné gule Megoňky.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali na trase Zákopčie, u Rulcov – Trnkovci – Marťákov vrch a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:296 m Klesanie:296 m Lokalita: Kysuce Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Zákopčie, u Rulcov
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Zákopčie, u Rulcov - Trnkovci - Petránky - Marťákov vrch a späť

Ferrata Nitra Zobor
Nitra Ferrata Nitra Zobor
Kaštieľ Betliar
Gemer Kaštieľ Betliar