Rozhľadňa pod Bukovinou

Kysuce

Rozhľadňa pod Bukovinou sa nachádza v malebnom meste Turzovka, ktoré leží v severozápadnej časti Slovenska v regióne Kysuce. Rozhľadňa postavená koncom roku 2023 sa nachádza na kopci Bukovina, ktorý je obľúbeným miestom kvôli rovnomennému lyžiarskemu stredisku. Svojím umiestnením poskytuje výbornú príležitosť na obdivovanie krásy okolitej prírody a panoramatických výhľadov na Turzovku a jej okolie.

Obdivujte galériu

Vo vyhliadkovej veži je galéria venovaná zakladateľovi mesta Turzovka Jurajovi Thurzovi, ako aj entomológovi Edmundovi Reitterovi, ktorý žil v Čechách, v partnerskom meste Paskov. Táto galéria je zasvätená ich životu, práci a dedičstvu, čím prispieva k pocte ich pamiatke a významnému miestu, ktoré zohrali v histórii týchto miest.

Rozhľadňa pod Bukovinou Turzovka
Rozhľadňa pod Bukovinou Turzovka – foto: Jaroslav Pitoňák

Oddychová zóna s posedením

Súčasťou veže je aj oddychová zóna s lavicami a posedením, ktorá poslúži aj ako úkryt pred poveternostnými vplyvmi. Na vrchole vyhliadkovej veže sa nachádza voľne dostupný pozorovací ďalekohľad pre návštevníkov, ktorí si tak môžu vychutnať výhľad z vyhliadkovej veže s ešte väčším dôrazom na detaily. S jeho pomocou je možné preskúmať vzdialené hory a údolia, čím sa poskytuje ešte hlbší zážitok z návštevy tohto malebného miesta.

Slnečné hodiny a vyrezávané sochy

Pri rozhľadni sú vybudované slnečné hodiny, zdobené 4 vyrezávanými sochami významných osobností miest Turzovka a Paskov. Tieto slnečné hodiny okrem svojej funkcionality na meranie času pomocou slnečného svetla, slúžia aj ako umelecký a kultúrny prvok, ktorý zdôrazňuje dôležitosť a históriu týchto miest.

Rozhľadňa pod Bukovinou Turzovka
Rozhľadňa pod Bukovinou Turzovka – foto: Jaroslav Pitoňák

Kaplnka z roku 1945

Medzi dvoma stromami pri vyhliadkovej veži sa nachádza Kaplnka na Bukovine, ktorá bola postavená v roku 1945. Stromy, najmä v slovenskej kultúre, symbolizujú spojenie s prírodou a poskytujú ochranu a útočisko. Táto symbolika dodáva kaplnke dodatočný význam a krásu.

Ako sa dostať na Rozhľadňu pod Bukovinou ?

Turistická trasa vedie priamo od železničnej stanice Turzovka po modrej turistickej značke popri miestnom amfiteátri a následne po poľnej ceste cez lúky. Trasa je nenáročná, s miernym stúpaním, čo ju robí vhodnou aj pre deti a mamičky s kočíkmi. Je to skvelý spôsob, ako stráviť čas v prírode a užiť si čas s rodinou v krásnom prostredí. Dĺžka trasy je cca 2 kilometre a výstup trvá približne 30 minút.

Rozhľadňa pod Bukovinou Turzovka
Rozhľadňa pod Bukovinou Turzovka – foto: Jaroslav Pitoňák

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať je možné bezplatne na parkovisku pri Amfiteátri v Turzovke. Železničná stanica Turzovka je od Amfiteátra vzdialená 500 metrov, 8 minút chôdze. V rovnakej vzdialenosti sa nachádza aj najbližšia autobusová zastávka Turzovka, železničná stanica.

Kam v okolí?

Podcast Rozhľadňa pod Bukovinou

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Dĺžka:
2 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
114 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Turzovka
Turistická značka modrá
Trasa Turzovka - Rozhľadňa pod Bukovinou