Nový zámok Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Nový zámok v Banskej Štiavnici mnohým návštevníkom pripomína raketu. Je predovšetkým dominanta mesta, známa tiež pod pomenovaním Nový hrad, Panenský, alebo Dievčenský hrad. Najvyššie poschodie ponúkne cez okno návštevníkom krásny výhľad na Banskú Štiavnicu a okolie.

Nový zámok v Banskej Štiavnici

História Nového zámku

Od roku 1526 trvala turecká hrozba neuveriteľných 150 rokov, ale bohatá Štiavnica nikdy nebola dobitá. Aj vďaka rozsiahlemu opevneniu, ktoré toto mesto vybudovalo. Nový zámok bol renesančná pevnosť, ktorú postavili v rokoch 1564 – 1571 a plnil funkciu strážnej veže tzv. vartovky.

Vartovka bola súčasťou protitureckej vojenskej signalizačnej sústavy stredoslovenských banských miest (Pukanec, Nová Baňa, Banská Štiavnica, Banská Belá, Kremnica, Banská Bystrica a Ľubietová), ktorá siahala od Levíc až po Ľubietovú.

Po skončení tureckých vojen slúžil Nový zámok ako skladisko pušného prachu pre banskoštiavnické baníctvo, neskôr v priestoroch zámku sídlila protipožiarna hliadka, tzv. živé hodiny.

Nový zámok v Banskej Štiavnici

Zopár zaujímavostí

V interiéroch Nového zámku je v súčasnosti vystavená expozícia, ktorá dokumentuje výzbroj protitureckých pevností, zbrane uhorského a tureckého vojska, maľované strelecké terče, ktorých pôvod siaha do obdobia tureckých výbojov. Uvidíme tu tiež obrazy členov rodiny Koháryovcov, ktorá sa významne zapojila do bojov proti Turkom.

Otváracie hodiny

Nový zámok je otvorený celoročne, okrem pondelka. Ako je dnes otvorené, nájdete na stránkach Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.

Cenník vstupného

Celé 4€, zľavnené 2€/1€, rodinné vstupné 10€. Pozrite si kompletný cenník aj pre ďalšie expozície.

Ako sa sem dostať?

Nový zámok je neprehliadnuteľný. Z centra Banskej Štiavnice ideme po Kammerhofskej ulici, cez Radničné námestie a ďalej do kopca cez Novozámockú ulicu, až na parkovisko pri kostole a Novom zámku.

Parkovanie a verejná doprava

Aj pre návštevu Banskej Štiavnice odporúčame platené parkovisko pri Novom zámku. Parkovné sa dá zaplatiť tiež cez SMS.

Autobusová zastávka v centre Banskej Štiavnice je na Radničnom námestí. Priamo pred Novým Zámkom zastávka Banská Štiavnica, Piargska brána.

Kam v okolí?

zdroj: Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica


Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica,
Občerstvenie Monarchia Restaurant