Tajch Ottergrund

Banská Štiavnica

Tajch Ottergrund je najvyššie postavená umelá nádrž v Štiavnických vrchoch. Je malý, ale má jednu veľkú prednosť. Banskú Štiavnicu máte odtiaľto ako na dlani.

Nachádza sa vo výške 801 m n.m. a je tak trochu ukrytý pred mnohými návštevníkmi. Môžete si tu dopriať zaslúžený oddych a kľud.

Tajch začali stavať v roku 1751 a slúžil ako energetický zdroj pre neďaleké banské šachty, ďalej ako zdroj pitnej vody pre mesto a požiarna nádrž.

Našťastie sa zachoval dodnes, nedávno prebehla jeho rekonštrukcia a vybudovali tu aj bezpečnostný prepad vody.

Ottergrund patrí medzi najromantickejšie a najfotogenickejšie tajchy v celom okolí Banskej Štiavnice. Je z neho krásny výhľad na Banskoštiavnickú kalváriu.

Ako sa sem dostať?

Vedie sem trasa náučného chodníka Milana Kapustu od tajchu Červená studňa.

Priamo z centra Banskej Štiavnice (Námestie Sv. Trojice) sa vydajte do kopca po zelenej značke. Prejdete okolo Veľkej vodárenskej nádrže, okolo tajchu Červená studňa a napojíte sa na náučný chodník Milana Kapustu. Výstup touto variantou trvá približne 1 hodinu.

Odporúčame pokračovať po náučnom chodníku, ktorý vás zavedie k ďalšiemu tajchu Klinger. Naspäť sa vrátite späť do mesta okolo Nového zámku.

Kde parkovať?

Najbližšie bezplatné parkovisko sa nachádza v lokalite Červená studňa, odtiaľto ste pri tajchu asi za 30 min.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Banská Štiavnica, Červená studňa.

Údaje o trase a dĺžke sú len informatívne a namerali sme ich na trase Banská Štiavnica, centrum – Červená studňa – Tajch Ottergrund a späť.

Podcast Tajch Ottergrund:

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:6 km Čas:3 hod Stúpanie:220 m Klesanie:220 m Lokalita: Banská Štiavnica Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Banská Štiavnica, centrum
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Banská Štiavnica, centrum - Tajch Ottergrund a späť