Veľká Javorina

Biele Karpaty

Vrch Veľká Javorina, alebo tiež Velká Javořina ( 970 m n. m.) sa nachádza na česko-slovenskej hranici. Pozrite si odkiaľ vedie túra na najvyšší vrch Bielych Karpát. V článku nájdete aj odkaz na webkameru, môžete tak sledovať aktuálne počasie. Vrchol Veľkej Javoriny stráži mohutný televízny vysielač. Stala sa tiež miestom tradičných pravidelných stretnutí pod názvom Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov. Táto tradícia siaha ešte do čias štúrovcov.

Veľká Javorina
Veľká Javorina

Holubyho chata pod Veľkou Javorinou

Pár minút peši od vrcholu navštívte jednu z našich najstarších horských chát na Slovensku. Holubyho chata bola postavená v roku 1923. Chata je v prevádzke celoročne, ponúka ubytovanie a reštauráciu. Interiér nedávno zrekonštruovali. Na chate zaplatíme len v hotovosti, aj českými korunami.

Veľká Javorina webkamera

Pred návštevou si pozrite poveternostné podmienky a aktuálne počasie na kamere Holubyho chata – Veľká Javorina.

Holubyho chata - Veľká Javorina
Holubyho chata – Veľká Javorina

Túra na Veľkú Javorinu zo Starej Turej a Myjavy

Od Holubyho chaty trvá peší výstup na vrchol Veľkej Javoriny približne 15 minút.

Z obce Stará Turá ideme začíname výstup po žltej cez Stará Turá, tehelňa – Salaš Miškeh – Kachľové Grúňe – Holubyho chata – Veľká Javorina (čas výstupu do 3:30 hod, prevýšenie 690 m)

Z Myjavy ideme po červenej hrebeňovke (Cesta SNP) cez Sovinec – Hrabinu – Vrch Slobodných – Čupec – Veľká Javorina (čas výstupu do 4:50 hod., prevýšenie 820 m)

Cyklotrasa na Veľkú Javorinu zo Starej Turej

Až na vrchol prídeme po asfaltovej ceste a cyklotrase, ktorá prechádza zo Starej Turej cez Hrnčiarové – Barina – Lesnícka chata pod Javorinou – Kachľové GrúneHolubyho chata – Veľká Javorina (dĺžka cyklotrasy 13 km, prevýšenie 710 m)

Parkovanie a verejná doprava

Autom je dostupná cesta po Holubyho chatu a tu môžeme aj priamo zaparkovať na parkovisku. Najbližšie žel. stanice sú v obci Stará Turá a Myjava.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Poľana nad obcou Brestovec, Hrad Branč pri obci Podbranč, Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle, aj Rozprávkový dom v Jablonke. V Bielych Karpatoch si pozrite aj Vyhliadku Veľký Lopeník, Vršatec a Hrad Lednica.

Údaje o čase, dĺžke sú informatívne a namerali sme ich na trase Stará Turá, tehelňa – Salaš Miškeh – Kachľové Grúňe – Holubyho chata – Veľká Javorina.

foto: Shutterstock, Holubyho chata, Petr Přindiš


Dĺžka:
5 km
Stúpanie:
690 m
Lokalita Biele Karpaty
Náročnosť stredná
Prístupový bod Stará Turá
Turistická značka žltá
Trasa Stará Turá, tehelňa - Salaš Miškeh - Kachľové Grúňe - Holubyho chata - Veľká Javorina
Občerstvenie Holubyho chata