Pozývame na Hrebienok, kde vás očarí magickou atmosférou Ľadový dóm. Svoje ľadové kráľovstvo odhalí návštevníkom aj v sezóne 2024 / 2025. „Tatry nerozdeľujú, ale spájajú“, to je tohtoročné posolstvo ľadovej baziliky.
Tento rok je téma Tatranského ľadového dómu venovaná 30. výročiu návštevy Jána Pavla II. vo Vysokých Tatrách. Tatranský ľadový dóm otvára už tradične zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách. Miesto, ktoré vás presvedčí, že aj chladná ľadová krása dokáže priniesť výnimočné emócie.
Pre verejnosť je otvorený už 12. sezónu od 15. novembra 2024 do 21. apríla 2025. Otváracie hodiny sú od 9:00 do 16:15 hod. Novinkou budú vianočné trhy na Hrebienku počas adventných víkendov.
- Otváracie hodiny
- Cenník vstupného
- Ako sa sem dostať?
- Parkovanie a verejná doprava
- Ľadový dóm v číslach
Téma ľadového dómu v sezóne 2024 / 2025 ?
Pápež Ján Pavol II. bol symbolom odvahy a lásky a časť z neho stále žije v každom z nás. Téma ľadového dómu je tento rok Wawelská katedrála a kostol sv. Vojtecha v Krakove. Vo Wawelskej katedrále bol Karol Józef Wojtyła v roku 1958 vysvätený za biskupa. V roku 1963 bol pápežom Pavlom VI. vymenovaný za krakovského arcibiskupa, v roku 1967 vymenovaný za kardinála. V roku 1978 sa stal 264. pápežom v dejinách cirkvi.
V kostole sv. Vojtecha sa dlhé roky Ján Pavol II. modlil a slúžil omše. Kostol patrí medzi najstaršie v Krakove a celom Poľsku.
Vstúpte na nádvorie kostola sv. Vojtecha
Pri vstupe do Tatranského dómu budeme pozorovať západnú, južnú stranu a tri veže wawelskej katedrály: Vežu strieborných zvonov, hodinovú vežu a vežu Zigmundovskú. Pod hodinovou vežou je vyobrazený portrét Jána Pavla II. Na hodinovej veži môžeme pozorovať jednoručičkové hodiny, ktoré zobrazujú čas úmrtia Jána Pavla II. – 21:37.
Návštevníci môžu bránou vojsť na “nádvorie” kostola sv. Vojtecha a sadnúť si na ľadovú lavičku. Druhá vstupná brána odkryje návštevníkom pohľad na wawelského draka – Smoka.
Tatranský ľadový dóm 2024 / 2025 v číslach
- Spolu s Adamom Bakošom na stavbe dómu spolupracovalo 20 umeleckých sochárov a rezbárov zo Slovenska, Česka a Nemecka
- Celkovo bolo použitých až 225 ton ľadu a 1880 ľadových blokov.
- Kupola, ktorá túto ľadovú nádheru ukrýva má priemer 25 m
- Teplota v kupole sa pohybuje od -6 do -10 stupňov
- uvidíme 11 koncertov počas zimnej sezóny
Ako sa sem dostať? Pešo, alebo lanovkou zo Starého Smokovca?
Na Hrebienok sa dopravíme pohodlne pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, alebo pešo, za približne 45 minút, nenáročným terénom. Prevádzkovú dobu lanovky nájdete tu. Oplatí sa kúpiť obojsmerný lístok, na ktorom ušetríte.
Otváracie hodiny a vstupné
- Tatranský ľadový dóm je otvorený denne od 9:00 do 16:15 hod
- Počas hlavnej zimnej sezóny a cez Vianočné a Veľkonočné sviatky môžu byť otváracie hodiny ešte predĺžené
- Vstup do Ľadového dómu je pre všetkých návštevníkov bezplatný
- Tatranský ľadový dóm bude v sezóne 2024 / 2025 otvorený do 21.4.2025
- Ľadový dóm je prístupný bezbariérovo
- Použite lanovku zo Starého Smokovca
- Môžete prísť aj so psom, na vôdzke s náhubkom
Verejná doprava a parkovanie
Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Odtiaľ pešo asi 10 minút k lanovke na Hrebienok.
Najbližšie verejné parkovisko v Starom Smokovci, pri žel. stanici, tiež podzemné garáže v Starom Smokovci, alebo parkovisko pred kolibou v Novom Smokovci. Cena za parkovanie sa vo Vysokých Tatrách už pohybuje vo výške od 10€ na deň.
Zážitky a výlety v okolí
- Rainerova chata
- Vodopády studeného potoka
- Večerná túra na snežniciach Starý Smokovec – Hrebienok
- Zamkovského chata
- Bilíkova chata
- Vyhliadkový let ponad Tatry
- Lavínový kurz vo Vysokých Tatrách
- Výstup na Malý Ľadový štít, Baranie Rohy či Širokú Vežu s horským sprievodcom
Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách
- Apartmán Kukučka – Tatranská Lomnica
- Penzión Viktória***
- Hotel International****
- Vila Borievka – Tatranská Lomnica
- Hotel Lesana***
- Wellnes Hotel Patria**** pri Štrbskom plese
- Hotel Smokovec***
- Penzión Patrik – Ždiar
V predchádzajúcich ročníkoch mohli návštevníci Hrebienka obdivovať ľadové podoby svetoznámych stavieb z celého sveta, medzi ktorými nechýbali – Katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela, Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrála NotreDame v Paríži, SagradaFamilia v Barcelone, Bazilika sv. Petra v Ríme, Berniniho kolonáda, Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme a ďalšie.
Tatranský ľadový dóm 2023/2024
Interiér ľadového chrámu zdobila monumentálna stavba z Londýna – Westminsterské opátstvo, ako pocta k 15. výročiu návštevy Kráľovej Alžbety II. na Slovensku a vo Vysokých Tatrách. V opátstve Westminster Abbey prebehla korunovácia kráľovnej Alžbety II. a aj súčasného kráľa Karola III.
Tatranský ľadový dóm 2022/2023
Jubilejný 10. ročník sa umelci inšpirovali sakrálnou Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Ľadová stavba ukrýva symboliku v ceste bolesti, ktorú na krížovej ceste prešiel Ježiš. Symbol mieru zobrazujú kaplnky rôznych svetových náboženstiev a symbol odvahy samotných návštevníkov, pretože prvýkrát vstúpia medzi ľadové múry.
Ľadový dóm 2024 / 2025 – foto: Marek Hajkovský
Tatranský ľadový dóm 2021/2022
V sezóne 2021/2022 sa umelci inšpirovali a vytvorili ľadové sochy s motívom Svätojakubskej púte. Katedrála sv. Jakuba zo Santiaga de Compostela je jedno z najvýznamnejších pútnických miest. Miesto posledného odpočinku svätého Jakuba je cieľom Svätojakubskej púte.
Výnimočné miesto – Katedrála svätého Jakuba v Santiagu de Compostela sa stalo v roku 2021 hlavnou témou pre staviteľov na Hrebienku. Rok 2021 má v Santiagu prívlastok jubilejný, keďže po 11-tich rokoch pripadol sviatok sv. Jakuba na nedeľu.
Spolu s autorom Adamom Bakošom sa na stavbe ľadového dómu podieľalo nielen 20 remeselníkov zo Slovenska a Česka, ale aj američanka Griffon Ramsay. Tatranský ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 metrov.
Tatranský ľadový dóm 2019 / 2020
Ľadový dóm na Hrebienku bol v roku 2019 postavený v štýle Katedrály Notre-Dame. Chrám Matky Božej ožil v podobe majestátnych kusov ľadu pretransformovaných do jej niekdajšej podoby pred požiarom.
Na majstrovskom diele sa podieľalo kompletne 18 sochárov z Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska a vytvorili dychberúce ľadové sochy. Hlavným staviteľom je aj tento rok Adam Bakoš. Na stavbu sa použilo až 1880 blokov ľadu. Ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku až 11,5 m. Počas celej doby chrám strážil Quasimodo tak ostražito, ako chránil aj svoju lásku Esmeraldu.
Vedeli ste, že prvý Tatranský ľadový dóm bol postavený v roku 2013 v štýle „Pražská gotika, ľadové kamzíky“ a videlo ho 100 000 návštevníkov?
foto: Marek Hajkovský, zdroj: Región Vysoké Tatry