Hrad Glanzenberg

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica a okolie ukrýva veľa krásnych miest. Náučný chodník Glanzenberg vám odhalí históriu tohto banského mesta a ukáže panoramatické výhľady na mesto, Banskoštiavnickú kalváriu a okolie.

Náučný chodník prevedie cez nádherné tajchy – Veľká Vodárenská, Malá Vodárenská, Červená studňa, ruiny hradu, banícku osadu a pozriete sa aj na najstaršiu povrchovú ťažbu v Banskej Štiavnici.

Náučný chodník Glanzenberg
Náučný chodník Hrad Glanzenberg

Čo znamená a ako vznikol Glanzenberg?

Glanzenberg znamená v preklade ligotavá hora. Po jej okraji prechádzali bohaté rudné žily Špitáler, Bieber a Terézia. Vrch Glanzenberg nad Banskou Štiavnicou bol najprv hradom s baníckym osídlením, ktorý tu vznikol v 13. storočí.

Ako sa sem dostať na Hrad Glanzenberg?

Celý náučný chodník Glanzenberg je nenáročný a ponúka krásne výhľady aj na technické zaujímavosti. Náučná trasa má celkovo 23 tabúľ. Návštevníkov informuje aj o dejinách baníctva v Banskej Štiavnici.

Pôjdeme po trase Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice – Tajch Veľká Vodárenská – Tajch Červená studňa – Hrad Glanzenberg – Banská Štiavnica, Radničné námestie (čas okruhu 2:30 hod., prevýšenie 198 m) – zelená značka náučného chodníka

Náučný chodník Glanzenberg
Náučný chodník Hrad Glanzenberg

Popis trasy náučného chodníka

Začíname v centre Banskej Štiavnice na Námestí sv. Trojice. Odtiaľto kráčame hore do kopca, po zelenej turistickej značke, smerom k tajchu Veľká Vodárenská.

Pokračujeme ďalej k tajchu Červená Studňa. Následne sa vrátime späť do Sedla Červená Studňa, kde sa nachádza informačná tabuľa s popisom a smerovými šípkami.

Pokračujeme hore do kopca, až prídeme nad tajch Veľká Vodárenská.

Od tajchu Veľká Vodárenská naviguje náučný chodník až na vrchol Glanzenberg. Tu sa nachádzajú pozostatky bývalého hradu a kaplnky. Odtiaľto máme Banskú Štiavnicu ako na dlani. Pri orientácii opäť pomôžu informačné tabule.

Z vrchu môžeme pozorovať pozostatky štôlní Gábor a Michal. Neďaleko náučného chodníka sa nachádzajú aj uzavreté vstupy do ďalších štôlní. Vstup do nich v žiadnom prípade neodporúčame.

Náučný chodník Glanzenberg
Náučný chodník Hrad Glanzenberg

Parkovisko a verejná doprava

Na Námestí Svätej Trojice sa nachádza platené parkovisko. Použiť môžete tiež bezplatné parkovisko pri tajchu Červená studňa.

Najbližšia autobusová zastávka – Banská Štiavnica, Červená studňa. Priamo v centre Banskej Štiavnice vystúpite na Radničnom námestí, zastávka MÚ.

Kam v okolí?

V blízkosti sa nachádza Banské múzeum v prírodeNový Zámok v Banskej Štiavnici, Štôlňa Glazenberg. Po náučnom chodníku Milana Kapustu prídete tiež k najvyššie položenému Tajchu Ottergrund.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice – Tajch Veľká Vodárenská – Tajch Červená studňa – Glanzenberg – Banská Štiavnica, Radničné námestie.


Dĺžka:
4 km
Čas:
2:30 hod
Stúpanie:
198 m
Klesanie:
198 m
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice
Trasa Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice - Tajch Veľká Vodárenská - Tajch Červená studňa - Glanzenberg - Banská Štiavnica, Radničné námestie