Jánošíkove diery – malý okruh

Malá Fatra

Kam najbližšie na výlet? Turisti rozhodli! Podľa počtu návštev je najobľúbenejší malý okruh cez náučný chodník Jánošíkove diery, ktorý vedie cez najkrajšie miesta Dolných a Nových Dier.

Pripravte sa na jednoduchú náročnosť. Trasu cez malý okruh určite zvládnu rodiny s malými deťmi aj seniori. Počítajte s celkovou dĺžkou výletu približne 2 hodiny.

Nezabúdajte, že Nové Diery v úseku Ostrvné – Podžiar, po žltej značke sú priechodné z dola nahor, proti toku potoka. V letnej sezóne a počas víkendov je tu vysoká návštevnosť.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery

Zaujímavosti, nové rebríky a nádherné tiesňavy

Na trase Jánošíkove diery – malý okruh sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú vodopády Dierového potoka.

Celá sústava rebríkov, tiesňav a kaňonov v Jánošíkových dierach patrí pod národnú prírodnú rezerváciu Rozsutce. Tá sa skladá z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery.

Pozorovať môžete veľký skalný kaňon, cez ktorý preteká Dierový potok. Nachádza sa v ňom veľké množstvo rebríkov a drevených mostíkov, ktoré boli nedávno rekonštruované. Niektoré rebríky dosahujú výšku 12 až 15 m, kvalitnú nepremokavú turistickú obuv určite oceníte.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery – sústava rebríkov a tiesňav – foto: Turisticky.sk

Ako sa sem dostať?

Výlet začína v Terchovej, na platenom parkovisku pred Hotelom Diery v lokalite Biely Potok. V čase hlavnej turistickej sezóny a počas víkendov odporúčame prísť čo najskôr, kapacitne parkovisko nestíha.

Otváracia doba

Jánošíkove diery sú prístupné celoročne. V zime bývajú rebríky a chodníky pokryté ľadom, odporúčame mačky a paličky. Niektoré úseky môžu byť bez tohto vybavenia nepriechodné a kompletne zamrznuté.

Malý okruh – mapa

Jánošíkove diery Mapa
Kliknite na obrázok pre zväčšenie mapy – foto: OZ Jánošíkove diery

Občerstvenie v lokalite Podžiar

Občerstvenie sa nachádza po zostupe z Nových Dier v drevenej kolibe v lokalite Podžiar. Otvorené majú každý deň počas letnej sezóny. Nachádza sa tu malé múzeum v podobe izby obývanej z čias 19. storočia.

Jánošíkove diery – trasa cez Malý okruh

Pôjdete po turistickom chodníku Terchová, Biely Potok (Hotel Diery) – Ostrvné – Nové diery – Podžiar – Dolné diery – Ostrvné –  Terchová,Biely potok.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery – zrekonštruované rebríky

Parkovanie a verejná doprava

Verejné platené parkovisko pred Hotelom Diery v Terchovej, lokalita Biely Potok. Autobusom zo Žiliny a Terchovej. Vystúpte na zastávke Terchová, Biely Potok h. Diery.

Kam v okolí?

Cez Jánošíkove diery vedú turistické chodníky ďalej na Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, alebo Osnicu. Turistický chodník na Veľký Rozsutec je uzavretý od 1.3. do 15.6. Odporúčame prejsť celú trasu cez Jánošíkove diery – veľký okruh.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Biely Potok – Ostrvné – Nové diery – Podžiar – Dolné diery – Biely Potok.

Decathlon - Turistika

Dĺžka:
5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
235 m
Klesanie:
235 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Terchová, Biely Potok
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Biely Potok - Ostrvné - Nové diery - Podžiar - Dolné diery - Biely Potok
Občerstvenie Koliba Diery Terchovská Besiedka Salaš Podžiar
Exkurzie do divočiny s Lesmírom
Slovensko Exkurzie do divočiny s Lesmírom
Nové Štrbské pleso
Vysoké Tatry Nové Štrbské pleso