Jánošíkove diery – veľký okruh

Malá Fatra Terchová

Na turistiku cez Jánošíkove diery si môžete vybrať malý alebo veľký okruh. Obidva sa dajú zvládnuť aj s deťmi. Veľký okruh ponúka to najkrajšie z Jánošíkových dier. Najmä úsek cez Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktorý tvorí najzaujímavejšiu časť výstupu.

Turistický chodník cez Horné diery vedie až na Medzirozsutce (1200 m n.m.).  Návrat z Medzirozsutcov odporúčame po krásnom chodníku popod Poludňové skaly. Jánošíkove diery a ich okolie sú najkrajšie a najnavštevovanejšie turistické trasy v Malej Fatre.

Trasa začína na parkovisku pred Hotelom Diery v lokalite Terchová – Biely Potok. Kráčame popri potoku, po modrej turistickej značke.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery – jeden z najdlhších rebríkov

Všade samé rebríky a tiesňavy

Celá sústava rebríkov, tiesňav a kaňonov patrí pod národnú prírodnú rezerváciu Rozsutce, ktorá sa skladá z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Niektoré rebríky dosahujú výšku 12 až 15 m, kvalitnú nepremokavú turistickú obuv určite oceníte.

Jánošíkove diery sú otvorené celoročne. V zime bývajú rebríky a chodníky pokryté ľadom, odporúčame obuť mačky a použiť paličky. Nezabudnite si tiež overiť schodnosť chodníkov a pozrieť výstrahy na Horskej službe.

Trasa cez Jánošíkove diery – veľký okruh

Pôjdete po turistickom chodníku cez: Biely Potok – Ostrvné – Podžiar – Horné diery – Pod Pálenicou – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – sedlo Medzirozsutce a späť cez Horné a Dolné diery (čas okružnej trasy do 5 hod.)

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery – Koliba Podžiar

Cez Jánošíkove diery na Veľký Rozsutec

Výlet môžete spojiť aj s výstupom na Malý alebo Veľký Rozsutec. Naše odporúčanie je vyraziť na túru čo najskôr, pretože v sezóne a počas víkendov je tu vysoká návštevnosť. Trasa vedie cez Dolné diery – Horné diery – Sedlo Medzirozsutce a Veľký Rozsutec (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1122 m)

Veľký okruh – mapa

Jánošíkove diery Mapa
Podrobná mapa a trasy cez Jánošíkove diery – zdroj: OZ Jánošíkove diery

Občerstvenie – Salaš Podžiar

Občerstvenie na trase sa nachádza v drevenej kolibe v lokalite Podžiar. Otvorené majú každý deň počas letnej sezóny. Nachádza sa tu malé múzeum v podobe izby obývanej z čias 19. storočia.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko pred Hotelom Diery v Terchovej, lokalita Biely Potok. Autobusom zo Žiliny, alebo Terchovej. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, Biely Potok h. Diery.

Dovolenka v Malej Fatre

Vyberte si výhodnú ponuku ubytovania v Terchovej a Malej Fatre. Odporúčame ubytovanie v Hoteli Rozsutec a Hoteli Boboty s bazénom a wellness.

Kam v okolí?

Cez Jánošíkove diery vedú turistické chodníky na Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, alebo Osnicu. Turistický chodník na Veľký Rozsutec je v termíne od 1.3. do 15.6. z dôvodu ochrany prírody uzatvorený.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Biely Potok – Ostrvné – Podžiar – Horné diery – Pod Pálenicou – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – sedlo Medzirozsutce a späť cez Horné a Dolné diery.


Dĺžka:
12 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
768 m
Klesanie:
768 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Terchová, Biely Potok
Turistická značka modrá, žltá, zelená
Trasa Biely Potok - Ostrvné - Podžiar - Horné diery - Pod Pálenicou - Pod Tesnou Rizňou - Pod Tanečnicou - sedlo Medzirozsutce a späť cez Horné a Dolné diery
Občerstvenie Salaš Podžiar Koliba Diery Terchovská Besiedka