Osnica

Malá Fatra

Spolu s vrcholmi Veľký Rozsutec a Stoh, tvorí Osnica pomyselný malofatranský trojuholník. Každý milovník pohoria Malá Fatra, by si tento trojlístok nemal nechať ujsť.

Pokiaľ obľubujte tichšie a menej frekventované miesta, Osnica je dobrá voľba.

Vrchol Osnice (1363 m n.m.) je z veľkej časti trávnatý, s atraktívnym skalným výbežkom, ktorý je orientovaný na východ. Napriek úžasnej geografickej polohe, patrí medzi menej navštevované, má v blízkosti totiž silnú konkurenciu.

Odmení vás úžasnými výhľadmi na mnohé slovenské pohoria. Najbližšie dominuje Veľký Rozsutec a Stoh. Počas dobrej viditeľnosti môžeme pozorovať časť Malej Fatry, Nízke a Západné Tatry. Smerom na východ neprehliadneme Veľký Choč a severne Babiu Horu.

Túra na Osnicu je zaujímavá hlavne úžasnými nekonečnými výhľadmi a pestrou prírodou a faunou.

Ako sa sem dostať?

Ideálny výstup pre všetky vekové kategórie sem vedie po chodníku zo Štefanovej cez Medziholie. Osnica je po všetkých chodníkoch sprístupnená celoročne.

Pôjdete po trase Štefanová – Medziholie – Sedlo Osnice – Osnica (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 748 m) – najprv zelená a potom modrá značka

Zo Zázrivej, časť Petrová, pôjdete po trase Petrová, Jánošíkov dvor – Príslop nad Bielou – Pod Medzoholím – Pod Rozsutcom – Sedlo Osnice – Osnica ( čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 752 m) – najprv červená a potom žltá a modrá značka

Dlhý, ale za to veľmi atraktívny je chodník z Párnice. Pôjdete po trase Párnica, vlak – Strungový príslop – Osnica (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 937 m) – modrá značka

Parkovanie:

V lokalite Štefanová, na veľkom platenom centrálnom parkovisku.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Vrátna, Štefanová.

Kam v okolí?

Naplánujte si túru na 7. najvyšší kopec Malej Fatry Stoh, alebo na 5. najvyšší Veľký Rozsutec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Medziholie – Sedlo Osnice – Osnica a späť.


Dĺžka:10 km Čas:5 hod Stúpanie:744 m Klesanie:744 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Štefanová, Zázrivá, Párnica
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa:Štefanová - Medziholie - Sedlo Osnice - Osnica a späť
Silická ľadnica

Silická ľadnica

Slovenský kras
1 km1 hodľahká náročnosťĎumbier

TOP 10 kopcov a štítov s najkrajším výhľadom

SlovenskoRysy

Rysy

Vysoké Tatry
18 km9 hodťažká náročnosť