Rozhľadňa nad Zlámanou

Kysuce

Rozhľadňa nad Zlámanou, ktorá bola slávnostne otvorená v októbri 2023, sa nachádza na severe Slovenska v kysuckej obci Vysoká nad Kysucou, konkrétne v miestnej časti Vyšný Kelčov nad osadou Zlámaná, v nadmorskej výške 815 metrov.

Táto významná stavba je výsledkom úsilia a oddanosti členov občianskeho združenia Voľný čas vo Vysokej nad Kysucou. Výstavbu realizovali z vlastných prostriedkov združenia, s podporou sponzorov a dobrovoľníkov, pričom nebolo využité financovanie z dotácií alebo fondov.

Rozhľadňa nad Zlámanou
Rozhľadňa nad Zlámanou – foto: Jaroslav Pitoňák

Panoramatické výhľady na okolitú krajinu a pohoria

Rozhľadňa nad Zlámanou ponúka návštevníkom úžasný panoramatický výhľad na okolitú krajinu a prírodu Kysuckých vrchov. Jej umiestnenie na vyvýšenom mieste umožňuje pozorovať rozmanitosť krajiny, lesy, lúky a kopce, čím poskytuje nezabudnuteľný zážitok pre všetkých návštevníkov.

Z vyhliadkovej veže môžete obdivovať napríklad Turzovskú vrchovinu, Javorníky, Kysuckú vrchovinu, Oravské Beskydy, Oravskú Maguru ale aj Malú Fatru a Tatry.

Na rozhľadni nad Zlámanou je k dispozícii aj schránka s knihou návštev. Návštevníci tak v knihe môžu zanechať svoje dojmy, pocity a spomienky zo svojej návštevy rozhľadne. Je to tiež príležitosť pre ľudí, aby sa zapísali do histórie rozhľadne a zostali súčasťou jej príbehu a dedičstva.

Rozhľadňa nad Zlámanou
Rozhľadňa nad Zlámanou – foto: Jaroslav Pitoňák

Relaxujte a opekajte priamo pri rozhľadni

Táto vyhliadková veža je nielen symbolom krásy a prírodného bohatstva tohto regiónu, ale aj miestom, kde sa stretávajú milovníci prírody, turisti a rodiny na oddych a relaxáciu. Pri rozhľadni nájdete aj lavičky a ohniská. Môžete si tak posedieť, vychutnať výhľad a relaxovať po turistickom výstupe.

Nezabudnite priniesť so sebou špekáčky či slaninu, a využite príležitosť na opekanie na ohnisku pri rozhľadni nad Zlámanou. Budete mať nezabudnuteľný zážitok plný chutí, vôní a príjemných spomienok.

Ako sa dostať k rozhľadni?

K rozhľadni vedie niekoľko prístupových trás, pričom najmenej náročná a vhodná aj pre menšie deti je trasa zo Sedla Príslop po miestnej červenej značke. Táto trasa je nenáročná, s miernym stúpaním a jej dĺžka je 1,4 km.

Výstup na rozhľadňu trvá asi 40 minút, čo je ideálna možnosť pre rodiny s deťmi, ktoré chcú stráviť príjemný čas v prírode a zároveň si vychutnať výhľady z rozhľadne.

Alternatívna trasa vedie cez les od kostola vo Vyšnom Kelčove. Z tohto miesta sú označené tri farebne rozlíšené trasy dlhé 1,6 km, 2 km a 3,2 km. Tieto trasy ponúkajú viac možností pre prechádzky v prírode a objavovanie okolia, a sú ideálne pre tých, ktorí si radi užívajú dlhšie turistické túry a zážitkovú turistiku. Každá je jedinečná a poskytuje možnosť objavovať krásy prírody v okolí rozhľadne.

Rozhľadňa nad Zlámanou
Rozhľadňa nad Zlámanou – foto: Jaroslav Pitoňák

Parkovanie a verejná doprava

Ak si vyberiete prvú trasu, zaparkovať je možné priamo pri Sedle Príslop vedľa altánku. Najbližšia autobusová zastávka je Vysoká nad Kysucou, Vyšný Kelčov, Rieka, ktorá je od Sedla Príslop vzdialená asi 900 metrov.

Pri ostatných trasách môžete zaparkovať pri peknom kamennom kostole Božského Srdca Ježišovho vo Vyšnom Kelčove. Najbližšia autobusová zastávka v tomto prípade je Vysoká nad Kysucou, Vyšný Kelčov, Jednota.

Kam v okolí?

Podcast Rozhľadňa nad Zlámanou

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Dĺžka:
1,4 km
Čas:
0:40 hod
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Vysoká nad Kysucou, Vyšný Kelčov
Trasa Sedlo Príslop - Rozhľadňa nad Zlámanou