Prameň rieky Kysuca

Kysuce

Rieka Kysuca, ktorá dala meno celému regiónu, pramení v Západných Karpatoch, konkrétne v severnej časti pohoria Javorníky. Viete kde sa nachádza prameň rieky Kysuca?

Prameň nájdeme pod vrchom Hričovec v nadmorskej výške 950 metrov nad morom, v najzápadnejšej kysuckej obci Makov. Svoju púť začína rieka Kysuca v malebnej horskej krajine obklopenej hustými lesmi a nádhernými panoramatami horských hrebeňov.

Pre mnohých je návšteva prameňa rieky Kysuca ako púť do srdca prírody, kde sa môžu ponoriť do ticha a harmónie, ktorú ponúka horská divočina. Je to miesto, kde sa dýcha čistý vzduch, počúva spev vtákov a cíti sa pokoj dychtivo hľadaný v dnešnom rušnom svete.

Prameň rieky Kysuca
Prameň rieky Kysuca – foto: Jaroslav Pitoňák

Ako sa dostať k prameňu?

Túru odporúčame začať zo Sedla pod Lemešnou pri hraničnom prechode Veľké Karlovice / Makov, pri pomníku bojovníkov partizánskej brigády Jana Žižky, ktorá sa tu presúvala 28. septembra 1944.

Trasa k prameňu vedie po náučnom chodníku „Ku prameňu Kysuce“ s dĺžkou 1,5 km a prevýšením 180 metrov. Chodník je značený červenou turistickou značkou po rozcestník Pod Soliskom, následne sa vydáte po žltej značke, ktorá Vás za 15 minút dovedie k cieľu.

Celý výstup, ktorý vedie cez malebné lesné prostredie s krásnou prírodou a pôvabnými výhľadmi na okolité kopce a údolia, trvá približne 45 minút.

Potešia vyrezávané drevené sochy od Jozefa Šimeka

Okrem toho, že sa môžete tešiť z nádherných výhľadov na okolitú krajinu, na trase nájdete aj informačné tabule a drevené lavičky s vyrezávanými sochami zvierat od makovského rezbára Jozefa Šimeka. Prechádzka po tomto chodníku je tak nielen relaxačná, ale aj vzdelávacia, pretože informačné tabule poskytujú zaujímavé informácie o miestnej flore, faune, histórii a hydrológii.

Prameň rieky Kysuca
Prameň rieky Kysuca – foto: Jaroslav Pitoňák

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať je možné priamo na lúke pri pomníku na Sedle pod Lemešnou. Najbližšia autobusová zastávka je Makov – Kopanice, cca 2 km, 28 minút chôdze. Železničná stanica Makov je od Sedla pod Lemešnou vzdialená 7 kilometrov, hodinu trištvrte chôdze.

Kam v okolí?

Podcast Prameň rieky Kysuca

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Dĺžka:
1,5 km
Čas:
0:45 hod
Stúpanie:
180 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť Ľahká
Prístupový bod Sedlo pod Lemešnou, Makov