Rozhľadňa Nová Bystrica

Kysuce

Jedna z novších rozhľadní v regióne Kysuce sa týči nad obcou Nová Bystrica a je so svojou výškou 25 metrov najvyššou na Kysuciach. Táto impozantná stavba je postavená na vrchu Smrekovka. Rozhľadňa Nová Bystrica poskytuje fascinujúci pohľad na panorámu Kysúc a širšieho okolia.

Samotná rozhľadňa je vybudovaná z pozinkovanej ocele a tým tak vytvára miesto, kde sa stretáva moderná architektúra s divočinou Kysúc, čo robí z tejto vysokej stavby skutočný zážitok pre všetkých návštevníkov.

Rozhľadňa Nová Bystrica
Rozhľadňa Nová Bystrica – foto: Jaroslav Pitoňák

Ponúka nádherné výhľady na hory

Z vrcholu rozhľadne môžete obdivovať panorámu horských hrebeňov, zelených dolín a malebných dediniek, ktoré sa rozprestierajú na všetky strany. Pri dobrom počasí je z vrcholu vyhliadkovej veže pekne vidieť Kysucké Beskydy, Malú Fatru, Oravskú Maguru, Javorníky a Západné Tatry.

Ako sa sem dostať? Trasa začína vo Vychylovke, časť Rycierky

Rozhľadňa Nová Bystrica bola postavená koncom roka 2022, no žiaľ doteraz (rok 2024, pozn. redakcie) nebolo vybudované turistické značenie. Odporúčame preto začať túru od autobusovej zastávky Vychylovka, Rycierky, ktorá sa nachádza v rovnomennej časti obce Nová Bystrica.

Za autobusovou zastávkou odbočíte doprava na cestu smerujúcu do skanzenu Vychylovka a asi po 20 metroch odbočíte doľava na poľnú cestu, ktorá Vás dovedie až k rozhľadni. Táto trasa má dĺžku 2,5 kilometra s prevýšením 342 metrov, výstup trvá približne hodinu.

Rozhľadňa Nová Bystrica
Rozhľadňa Nová Bystrica – foto: Jaroslav Pitoňák

Sledujte smerové tabule, značka zatiaľ chýba

Farebné turistické značky nehľadajte, ale na križovatkách už pribudli smerové tabule, takže do cieľa prídete bez problémov. Už počas výstupu na rozhľadňu si môžete vychutnať pekné výhľady a príjemnú atmosféru okolitej prírody.

Pri rozhľadni zatiaľ nenájdete žiadnu informačnú tabulu, ohnisko, alebo lavičky kde by si mohli návštevníci oddýchnuť po výstupe a vychutnať pokoj a ticho, ktoré ponúka príroda.

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať cez víkend môžete pri potravinách COOP Jednota, ktoré sa nachádzajú pred rázcestím v časti Vychylovka, Rycierky. Cez pracovné dni nechajte auto zaparkované na krajnici, ktorá je dostatočne široká, alebo priamo na parkovisku pri Skanzene Vychylovka. Najbližšia autobusová zastávka je Vychylovka, Rycierka.

Kam v okolí?

Podcast Rozhľadňa Nová Bystrica

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Dĺžka:
2,5 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
342 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Vychylovka, Rycierky
Trasa Vychylovka, Rycierky - Rozhľadňa Nová Bystrica