Poludnica

Liptov

Poludnica (1549 m n.m.) ponúka turistom nezabudnuteľný panoramatický výhľad na celý Liptov. Prejdite všetky najkrajšie miesta cez okružný turistický chodník. Trasa začína pred hotelom Ďumbier v obci Liptovský Ján. Alebo vyskúšajte výstup zo Závažnej Poruby, prípadne túru z Iľanova. Poludnica je dostupná celoročne.

Z vrchu Poludnice sa naskytne neopakovateľný výhľad na Liptovskú Maru, Západné a Vysoké Tatry. Nachádza sa tu tiež skalný výbežok, odkiaľ si spravíte legendárnu fotku z tatranským Kriváňom.

Poludnica

Jaskyňa Kamenné mlieko

Turistický chodník z Liptovského Jána prechádza okolo jaskyne Kamenné mlieko. Miestni ju poznajú aj pod názvom Židovská jaskyňa. Dlhá je asi 35 metrov a široká 4 až 5 metrov.

Na prelome rokov 1944 – 1945 sa v nej ukrývalo asi 45 židovských utečencov zo Slovenska a Poľska. Prenasledovaným pomohli prežiť obyvatelia Závažnej Poruby. Odvážni ľudia prinášali Židom do jaskyne jedlo, ošatenie a najnutnejšie potreby na prežitie. Sami však pritom riskovali svoje životy. Jaskyňu chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou a snehom. Dnes je pri vchode osadená pamätná tabuľa, ktorá pripomína túto udalosť.

Poludnica

Túra Liptovský Ján – Poludnica

Chodník z Liptovského Jána, Ďumbier ide po zelenej a prechádza cez drevený mostík, okolo chatiek a začne prudšie stúpať po zjazdovke lyžiarskeho strediska. Prvé vyhliadky si vychutnáme už zo sedla Rakytovica. Odtiaľto kráčame po žlte značke na Prednú Poludnicu, kde sa napojíme na hlavný hrebeň.

Z Liptovského Jána pôjdeme po trase Liptovský Ján, Ďumbier – Sedlo Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 923 m) – najprv zelená, potom žltá a modrá značka

Okružná trasa cez Prednú Poludnicu

Okružná trasa Liptovský Ján, Ďumbier – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica – Kúpeľ – Rakytovica – Liptovský Ján, Ďumbier (čas do 5 hod., prevýšenie 1053 m) – najprv zelená, potom žltá a modrá značka

Zo Závažnej Poruby, cez Čertovu skalu ideme na Poludnicu po žltej, približne do 3 hod. a z obce Iľanovo cez Končitý vrch po modrej značke asi do 2:45 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v blízkosti hotela Ďumbier v Liptovskom Jáne, alebo veľké parkovisko pred termálnym kúpaliskom na začiatku Jánskej doliny. Najbližšia autobusová zastávka Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier.

Kam v okolí?

V Liptovskom Jáne sa nachádza Park Mini Slovensko, Stanišovská jaskyňa, Termálny prameň Kaďa a Svätojánska rozhľadňa. Trasa môže z Poludnice pokračovať cez Kúpeľ na Krakovu hoľu. Navštívte tiež vzácne jaskyne v Demänovskej doline – Demänovskú jaskyňu slobody, alebo Demänovskú ľadovú jaskyňu. Doprajte si zážitkový let hydroplánom z Liptovskej Mary.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Liptovský Ján, Ďumbier – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica.


Dĺžka:
5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
923 m
Klesanie:
35 m
Lokalita Liptov
Náročnosť stredná
Prístupový bod Liptovský Ján
Turistická značka modrá, žltá, zelená
Trasa Liptovský Ján, Ďumbier - Rakytovica - Predná Poludnica - Poludnica
Občerstvenie

Koliba Strachanovka

Súbor GPX stiahnuť