Poludnica

Liptov

Poludnica (1549 m n.m.) ponúka turistom nezabudnuteľný panoramatický výhľad na celý Liptov. Navrhujeme okružnú turistickú trasu, ktorá sa začína a končí pred hotelom Ďumbier v obci Liptovský Ján. Podniknite tiež výstup zo Závažnej Poruby, alebo túru z Iľanova. Poludnica je dostupná celoročne.

Z vrchu Poludnice sa vám naskytne neopakovateľný výhľad na Liptovskú Maru a Západné Tatry. Nachádza sa tu tiež skalný výbežok, odkiaľ si spravíte legendárnu fotku.

Poludnica

Jaskyňa Kamenné mlieko

Turistický chodník z Liptovského Jána vedie okolo jaskyne Kamenné mlieko, miestni ju poznajú aj pod názvom Židovská jaskyňa. Dlhá je asi 35 metrov a široká 4 až 5 metrov.

Na prelome rokov 1944 – 1945 sa tu ukrývalo asi 45 židovských utečencov zo Slovenska a Poľska. Prenasledovaným pomohli prežiť obyvatelia Závažnej Poruby. Odvážni ľudia prinášali Židom do jaskyne jedlo, ošatenie a najnutnejšie potreby na prežitie. Sami však pritom riskovali svoje životy. Jaskyňu chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou a snehom. Dnes je tu osadená pamätná tabuľa, ktorá pripomína túto udalosť.

Túra Liptovský Ján – Poludnica

Chodník so zelenou značkou prechádza cez drevený mostík, okolo chatiek a začne prudšie stúpať po zjazdovke lyžiarskeho strediska v Liptovskom Jáne. Prvé vyhliadky si môžete vychutnať už zo sedla Rakytovica. Odtiaľto pokračujte ďalej po žltej značke na Prednú Poludnicu, kde sa napojíte na hlavný hrebeň.

Z Liptovského Jána pôjdete po trase Liptovský Ján, Ďumbier – Sedlo Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 857 m) – najprv zelená, potom žltá a modrá značka

Okružná trasa Liptovský Ján, Ďumbier – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica – Kúpeľ – Rakytovica – Liptovský Ján, Ďumbier (čas do 5 hod., prevýšenie 1053 m) – najprv zelená, potom žltá a modrá značka

Zo Závažnej Poruby cez Čertovu skalu prídete na Poludnicu po žltej, približne do 2:30 hod. a z obce Iľanovo cez Končitý vrch po modrej značke asi do 2:40 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v blízkosti hotela Ďumbier v Liptovskom Jáne, alebo veľké parkovisko pred termálnym kúpaliskom na začiatku Jánskej doliny. Najbližšia autobusová zastávka Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier.

Kam v okolí?

V Liptovskom Jáne sa nachádza Park Mini Slovensko a Svätojánska rozhľadňa. Trasa môže z Poludnice pokračovať na Krakovu hoľu. Navštívte tiež vzácne jaskyne v Demänovskej doline – Demänovskú jaskyňu slobody, alebo Demänovskú ľadovú jaskyňu.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Liptovský Ján, Ďumbier – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica – Kúpeľ – Rakytovica – Liptovský Ján, Ďumbier.

Dĺžka:12 km Čas:6 hod Stúpanie:909 m Klesanie:909 m Lokalita: Liptov Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Liptovský Ján
Turistická
značka:
modrá, žltá, zelená
Trasa: Liptovský Ján, Ďumbier - Rakytovica - Predná Poludnica - Poludnica - Kúpeľ - Rakytovica a späť Občerstvenie:

Koliba Strachanovka

Súbor GPX: stiahnuť

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety