Poludnica

Liptov

Poludnica (1549 m n.m.) ponúka turistom nezabudnuteľný panoramatický výhľad na celý Liptov. Navrhujeme okružnú turistickú trasu, ktorá sa začína a končí pred hotelom Ďumbier v obci Liptovský Ján.

Popis trasy:

Chodník so zelenou značkou prechádza cez drevený mostík, okolo chatiek a začne prudšie stúpať po zjazdovke lyžiarskeho strediska v Liptovskom Jáne.

Prvé vyhliadky si môžete vychutnať už zo sedla Rakytovica. Odtiaľto pokračujte ďalej po žltej značke na Prednú Poludnicu, kde sa napojíte na hlavný hrebeň.

Jaskyňa:

Turistický chodník vedie aj okolo jaskyne Kamenné mlieko, miestni ju poznajú aj pod názvom Židovská jaskyňa. Dlhá je asi 35 metrov a široká 4 až 5 metrov.

Na prelome rokov 1944 – 1945 sa tu ukrývalo asi 45 židovských utečencov zo Slovenska a Poľska. Prenasledovaným pomohli prežiť obyvatelia Závažnej Poruby. Odvážni ľudia prinášali Židom do jaskyne jedlo, ošatenie a najnutnejšie potreby na prežitie. Sami však pritom riskovali svoje životy. Jaskyňu chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou a snehom. Osadená je tu aj pamätná tabuľa.

Z vrchu Poludnice sa vám naskytne neopakovateľný výhľad na Liptovskú Maru a Západné Tatry.

Trasa:

Z Liptovského Jána pôjdete po trase Liptovský Ján, Ďumbier – Sedlo Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 857 m) – najprv zelená, potom žltá a modrá značka

Okružná trasa Liptovský Ján, Ďumbier – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica – Kúpeľ – Rakytovica – Liptovský Ján, Ďumbier (čas 5:30, prevýšenie 1053 m) – najprv zelená, potom žltá a modrá značka

Parkovanie:

Verejné parkovisko v blízkosti hotela Ďumbier a koliby.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier, ktorá sa nachádza neďaleko turistického chodníka.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte Park Mini Slovensko a Svätojánsku rozhľadňu.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Liptovský Ján, Ďumbier – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica – Kúpeľ – Rakytovica – Liptovský Ján, Ďumbier.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:12 km Čas:6 hod Stúpanie:1053 m Klesanie:1053 m Lokalita: Liptov Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Liptovský Ján
Turistická
značka:
modrá, žltá, zelená
Trasa: Liptovský Ján, Ďumbier - Rakytovica - Predná Poludnica - Poludnica - Kúpeľ - Rakytovica a späť Občerstvenie: Koliba Strachanovka Súbor GPX: stiahnuť