Park Mini Slovensko

Liptov

Liptovský Ján ponúka okrem Svätojánskej rozhľadne, termálneho prameňa, kúpaliska, Stanišovskej jaskyne, aj expozíciu Park Mini Slovensko. Park miniatúr sa nachádza kúsok od termálneho kúpaliska, neďaleko koliby Strachanovka na Liptove.

Nadšenci tu vybudovali 23 modelov slovenských kultúrnych pamiatok v mierke 1:25 a ďalšie pribúdajú. Modely sú skutočné skvosty, prepracované do tých najmenších detailov. Napríklad, miniatúra Levočskej radnice má rovnakú omietku ako jej veľká sestra. Na stavbu modelov bol použitý prírodný materiál – kameň, drevo, omietky.

Park Mini Slovensko

Zaujímavosti o Mini Slovensku

Vedeli ste, že na Slovensku máme viac ako 30 000 kultúrnych pamiatok a Mini Slovensko v Liptovskom Jáne chce svojim návštevníkom ukázať tie najzaujímavejšie?

Súčasťou areálu je záhradná železnica v mierke G. Cieľom je vybudovať model železničnej trate Červená Skala – Margecany, zapísanej ako slovenská technická pamiatka.

Čo uvidíme v parku miniatúr?

Budeme obdivovať prepracované miniatúry hradov a zámkov na Slovensku, ľudovú architektúru z Vlkolínca, železničnú stanicu Červená Skala, vodárenskú vežu v Brezne, kostol sv. Jána Krstiteľa, Urbanovu vežu v Košiciach, Renesančnú zvonicu v Spišskej Sobote, Hrad Strečno, Bojnický zámok, drevený kostolík v Hervartove, starobylú radnicu v Levoči, drevený krytý most v Kluknave.

Najväčší model, ktorý v zbierke nájdete je Bojnický zámok. Nadšencom trvalo jeho vytvorenie až 3560 hodín. Pri každom modeli je umiestnená tabuľka s informáciami v slovenčine, angličtine, nemčine a ruštine. Dozviete sa, kde sa presne kultúrna pamiatka nachádza, akú má model váhu, koľko trvalo jeho vytvorenie a v akom roku bola miniatúra postavená.

Park Mini Slovensko
Park Mini Slovensko

Park Mini Slovensko – otváracie hodiny

Otvorené je každý deň od 9:00 do 17:00 (aj počas víkendov a sviatkov). Mimo sezóny môžu byť otváracie hodiny zmenené. Ako je dnes otvorené a cenník vstupného nájdete tu.

Parkovanie a verejná doprava

Auto nechajte na neďalekom parkovisku, pred kolibou Strachanovka, v lokalite Liptovský Ján – Ďumbier. Najbližšia autobusová zastávka Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier.

Kam v okolí?

Navštívte Svätojánsku Rozhľadňu, Mincovníčkovo, alebo si naplánujte túru na Poludnicu z Liptovského Jána. Na Liptove navštívte Prosiecku, alebo Kvačiansku dolinu, Liptovský hrad, termálny prameň Kalameny, Archeoskanzen Havránok, alebo Aquapark Bešeňová.

Dĺžka:1 km Čas:1 hod Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Liptovský Ján
Občerstvenie: Koliba Strachanovka Web: http://www.minislovensko.sk/

Krakova hoľa
Nízke Tatry Krakova hoľa
Cyklodreziny Horehronie
Horehronie Cyklodreziny Horehronie
Slovenský orloj - Stará Bystrica
Kysuce Slovenský orloj – Stará Bystrica