Park Mini Slovensko

Liptov

Liptovský Ján ponúka okrem Svätojánskej rozhľadne, termálneho prameňa, kúpaliska, Stanišovskej jaskyne aj expozíciu Park Mini Slovensko. Park miniatúr sa nachádza kúsok od termálneho kúpaliska v Liptovskom Jáne, neďaleko koliby Strachanovka.

Modely:

Nadšenci tu vybudovali 22 modelov (ďalšie pribúdajú) slovenských kultúrnych pamiatok v mierke 1:25. Modely sú skutočné skvosty, prepracované do tých najmenších detailov. Napríklad, miniatúra Levočskej radnice má rovnakú omietku ako jej veľká sestra. Na stavbu modelov bol použitý prírodný materiál, kameň, drevo, omietky.

Zaujímavosti:

Vedeli ste, že na Slovensku máme viac ako 30 000 kultúrnych pamiatok a Mini Slovensko v Liptovskom Jáne chce svojim návštevníkom ukázať tie najzaujímavejšie?

Súčasťou areálu je záhradná železnica v mierke G. Cieľom je vybudovať model železničnej trate Červená Skala – Margecany, zapísanej ako slovenská technická pamiatka.

Čo tu uvidíte?

Uvidíte krásne prepracované miniatúry hradov a zámkov na Slovensku, ľudovú architektúru z Vlkolínca, železničnú stanicu Červená Skala, vodárenskú vežu v Brezne, kostol sv. Jána Krstiteľa, Urbanovu vežu v Košiciach, Renesančnú zvonicu v Spišskej Sobote, Hrad Strečno, Bojnický zámok, drevený kostolík v Hervartove, starobylú radnicu v Levoči, drevený krytý most v Kluknave.

Pri každom modeli nájdete tabuľku s informáciami v slovenčine, angličtine, nemčine a ruštine.

Dozviete sa, kde sa presne kultúrna pamiatka nachádza, akú má model váhu, koľko trvalo jeho vytvorenie a v akom roku bola miniatúra postavená.

Najväčší model, ktorý v zbierke nájdete je Bojnický zámok. Nadšencom trvalo jeho vytvorenie až 3560 hodín.

Otváracie hodiny:

Otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete tu: Park Mini Slovensko.

Parkovanie:

Najbližšie parkovisko pred kolibou Strachanovka v lokalite Liptovský Ján – Ďumbier.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier.

Kam v okolí?

Navštívte Svätojánsku Rozhľadňu, alebo si naplánujte túru na Poludnicu.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:1 km Čas:1 hod Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Liptovský Ján
Občerstvenie: Koliba Strachanovka Web: http://www.minislovensko.sk/