Rozhľadňa Pustý vrch Čierny Balog

Horehronie

Rozhľadňa Pustý vrch sa nachádza v regióne Horehronie, v obci Čierny Balog, ktorá je známa svojou historickou lesnou železnicou.

Táto drevená rozhľadňa, ktorá bola postavená v roku 2018, má výšku 11 metrov a je situovaná na vrchole kopca Pustý vrch, nad miestnymi časťami obce – Komov a Pusté.

Rozhľadňa Pustý vrch svojím dizajnom harmonicky zapadá do okolitej krajiny. Drevená konštrukcia a prírodné materiály použité pri stavbe zabezpečujú, že rozhľadňa pôsobí ako prirodzená súčasť horskej krajiny a pridáva estetickú hodnotu okoliu, čím prispieva k celkovému zážitku z návštevy.

Z vrcholu rozhľadne sa naskytujú úchvatné pohľady na rozsiahlu obec Čierny Balog, ako aj na kopce pohoria Veporské vrchy, pri priaznivom počasí aj na vrchy Nízkych Tatier.

Rozhľadňa Pustý vrch Čierny Balog
Rozhľadňa Pustý vrch Čierny Balog – foto: Jaroslav Pitoňák

Prístup k rozhľadni Pustý vrch

K rozhľadni vedie niekoľko trás, ktoré sú dobré značené smerovníkmi. Všetky trasy sú nenáročné a vhodné aj pre rodiny s malými deťmi.

Najjednoduchší prístup k rozhľadni je z miestnych častí Čierneho Baloga, Komov a Látky. V miestnej časti Komov začnete výstup od autobusovej zastávky Komov Jednota. Trasa má približne dĺžku 800 metrov, s prevýšením 87 metrov a výstup trvá približne 30 minút.

V miestnej časti Látky začína trasa pri Pohostinstve Maja, kde prejdete cez most, následne po ceste okolo rodinných domov až sa dostanete na poľnú cestu smerujúcu na Pustý vrch. Táto trasa má približne rovnakú dĺžku ako z časti Komov.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšia autobusová zastávka v miestnej časti Komov je Čierny Balog, Komov, Jednota. Auto je možné zaparkovať pri predajni COOP Jednota. Najbližšia autobusová zastávka v časti Látky je Čierny Balog, Komov, na Drugánke. Zaparkovať svoje auto môžete bezplatne 15 metrov od tejto autobusovej zastávky pri Pohostinstve Maja.

Rozhľadňa Pustý vrch Čierny Balog
Rozhľadňa Pustý vrch Čierny Balog – foto: Jaroslav Pitoňák

Kam v okolí?

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Dĺžka:
1 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
87 m
Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Čierny Balog
Trasa Čierny Balog, Komov - Rozhľadňa Pustý vrch