Čiernohronská železnica

Horehronie

Lesnícky skanzen Vydrovo, lesnícka Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu ponúka veľa možností na celodenný rodinný výlet na Horehroní. V minulosti úzkokoľajná železnica zvážala drevo dolinou Čierneho Hrona. Trať má rozchod 760 mm.

Kam premáva Čiernohronská železnica?

Čiernohronská železnica je v súčasnosti funkčná na úsekoch Dobroč – Čierny Balog – Šanské a z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny. Pôvodne mala sieť železníc v dolinách Čierneho Balogu až 132 km.

Čiernohronská železnica 2024
Čiernohronská železnica 2024

Otváracie hodiny na železnici v Čiernom Balogu

Otváracie hodiny a termíny podujatí nájdete priamo na oficiálnom webe.

Cenník cestovných lístkov

Pozrite si cenník pravidelných vlakov v sezóne 2024. Súčasťou vstupenky je aj mapa celého areálu, podľa ktorej si môžete naplánovať trasu prehliadky a odviezť sa lesnou železnicou.

Čierny Balog
Čierny Balog

Múzeum lesných železníc v Čiernom Balogu

V stanici Čierny Balog je celoročne otvorené malé múzeum lesných železníc s exponátmi z výstavby a prevádzky lesných železníc na Slovensku.

Súčasťou múzea je živý model zachovanej trate ČHŽ v modelovej mierke H0-e, ktorý si môžu tlačidlom návštevníci spustiť a množstvo historických fotografií. Nachádza sa tu veľké množstvo trojrozmerných exponátov, na ktoré si môžete siahnuť.

Vo vonkajšej expozícii sú na staničných koľajach celoročne vystavené rôzne druhy motorových a parných rušňov, nákladných aj osobných vozňov. Celá stanička v Čiernom Balogu slúži ako živé prevádzkované múzeum.

Čierny Balog
Lesnícky skanzen Vydrovo

Lesnícky skanzen Vydrovo a náučný chodník

Ďalšia atrakcia v tejto lokalite je Lesnícky Skanzen Vydrovo, cez ktorý priamo prechádza lesná železnica.

Na viac ako štvorkilometrovom Chodníku lesného času je v súčasnosti 86 zastávok, ktoré mnohými zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovišťami ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa.

Náučný chodník veľmi jednoduchým a praktickým spôsobom zobrazuje návštevníkom, akú výnimočnú funkciu tvorí les v prírode.

Ako sa sem dostať?

Lesnícky skanzen sa nachádza v lokalite Vydrovo, asi 10 km od Brezna a 2,5 km z obce Čierny Balog. Hlavné depo Čiernohronskej železnice je v obci Čierny Balog.

Parkovanie a verejná doprava

Veľké parkovisko v lokalite Čierny Balog – Vydrovo, priamo pred zastávkou lesnej železnice. V blízkosti nájdete informačné centrum a občerstvenie. Najbližšia autobusová zastávka Čierny Balog – Vydrovo, Skanzen.

Kam v okolí?


Lokalita Čierny Balog
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Čierny Balog, Vydrovo
Občerstvenie Koliba Vydrovo